24 Temmuz 2024, Çarşamba
spot_img
Ana SayfaYazarlarKPI Key Performance Indicators / Şemsettin Akçay

KPI Key Performance Indicators / Şemsettin Akçay

KPI Key Performance Indicators

Ölçebiliyorsanız yönetebilirsiniz.

Şemsettin Akçay

Merhaba,

Günümüzde bir çok işletme belirlediği vizyon, stratejik amaç ve hedeflere ulaşmak için yoğun çaba göstermektedir. Bir işletmenin mevcut performansı ölçülebiliyorsa, geliştirilebilir. Ölçemediğiniz şeyi geliştirmeniz veya gelişim yönünü belirlemeniz mümkün değildir.

Genelde ben üst düzey yönetimde tek sayfa raporları diye adlandırdığım bir formatın kullanılmasını öneriyorum. Üst düzey yöneticilerin çok sayfalı raporları derinlemesine inceleyecek zamanları pek yoktur. Kısa öz ve karar almak için anlamlı verilerin yer aldığı raporlar tercih edilmektedir.

KPI: Key Performance Indicator’ın kısaltılmışıdır. KPI, Türkçe’de Anahtar Performans Göstergesi olarak kullanılır. Adından da anlaşılacağı üzere hedefe göre nerede olduğumuzu değerlendirmek için bir anahtardır.

Teknik olarak bir KPI çok basittir. Bir sayısal değer içerir. Şu anki değerin ne olduğunu gösterir. Çoğu zaman bu tek başına çok anlamlı değildir. Anlamlı olması için bir de hedef içermesi gerekir. Bu değer, hedefe göre ne durumdadır. KPI bu kadarla kalmaz, bir de trend (eğilim) bilgisini de içerir. Yani değer hedefe göre belirli bir konumda, peki bir önceki konumuna göre olumlu mu? yoksa olumsuz mu?

Bugün başarılı bir çok şirkette yönetim performans değerlendirme (YPD) tablosu olarak isimlendirilen (Dashboard) tablolar kullanılmaktadır. Bu tablolar her işletmenin kendi ihtiyaçlarına göre özel tasarlanmaktadır. Doğru belirlenmiş KPI’lar yıllık bütçelerin yerine geçme potansiyeline sahiptir. Bugün bütçe kullanmadan sadece KPI’lar kullanılarak yönetilen işletmeler var. Bu teknik yöneticilere günlük çalışmalarda büyük esneklik sağlamaktadır.

Bu yazı dizisinde biz de yapacağımız çalışmalarda sürekli gelişimi değerlendirmek ve sağlamak için bir YPD tablosunu oluşturacağız. Bu tabloda yer alabilecek KPI örnekleri devam eden yazılarımız içerisinde yer alacaktır. Her bölüm burada yer alan ölçümlerden en az bir veya birkaç KPI seçimi yapabilir veya kendi ihtiyacına uygun yeni bir tanım oluşturabilir. Öncelikle şunu belirtmekte yarar var. Mutlaka her bölüm için birden fazla ölçüm değeri kullanmanız gerekir. Araba kullanırken tek başına hız göstergesi sizin için anlamlı ve yeterli değildir. Hız göstergesine ilave olarak hararet, yakıt, motor devri, motor yağı gibi birden fazla göstergeye ihtiyacınız var.

Bu çalışmada en önemli nokta ölçümlerin doğru ve kolayca elde edilebilmesidir. Seçeceğiniz KPI’lar yapmış olduğunuz stratejik planlama çalışmasında (bir çalışmanız olduğunu varsayıyoruz) belirlenen kısa, orta ve uzun süreli hedeflere ulaşmanızı sağlayacak şeklilde olmalıdır. Çalışma süresince başlangıçta belirlediğiniz KPI’lar ihtiyaçlarınıza göre arttırılabilir veya azaltılabilir. Yani bu tablo dinamik olarak değiştirilebilir.

KPI değerlerinin hangi yazılımla nasıl toplanacağı, nasıl ölçüleceği ve raporlanacağı bir başka yazımızın konusu olacak. Şimdi önemli noktalara bir göz atalım.

Stratejik hedefleriniz ile ilgili KPI’ları belirlerken aşağıdaki noktalara dikkat ediniz.

  1. Neyi ölçeceksiniz?
  2. Kaç tür sayısal değer kullanacaksınız? (Zaman, Sayı, Para vb)
  3. Ne sıklıkla ölçeçeksiniz?
  4. Bu ölçümlerin hazırlanmasından kim / kimler sorumlu olacak?
  5. Ölçüm değerlerini hazırlamak ne karmaşıklıkta veya zorlukta?
  6. Bu ölçümleri nasıl basitleştirebiliriz? (Kaynaklar, dökümanlar, IT çözümleri vb)
  7. Sektörde kıyaslama yapabileceğiniz firmalar var mı?
  8. Bu değerler belirlediğiniz stratejik hedeflerle uyumlu mu?

Bir sonrakiyazıda görüşmek üzere,

Şemsettin Akçay

Satış Pazarlama ve Inovasyon Mühendisi

www.semsettinakcay.com

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Most Popular