24 Temmuz 2024, Çarşamba
spot_img
Ana SayfaYazarlarBaşarının sırrı, sahip olduğunuz insan kaynakları yönetim sisteminizde saklı / Ebru Canan

Başarının sırrı, sahip olduğunuz insan kaynakları yönetim sisteminizde saklı / Ebru Canan

Başarının sırrı, sahip olduğunuz insan kaynakları yönetim sisteminizde saklı

Bir sağlık kuruluşu iseniz; rekabet için en önemli gücünüz; kuşkusuz insan gücünüz. Eminim siz de, sektörün diğer yöneticileri gibi; kalifiye personel bulamamaktan, mevcut personelinizi ne yaparsanız yapın memnun edememekten, gerçek performanslarını göstermemelerinden ve hatta onları elde tutamamaktan şikayetçisinizdir.

Peki ama birbirinden farklı görevlerde, farklı kişiliklerde insanları ortak bir hedefe yönlendirip eş güdümlü çalışmalarını, üstelik de uzun yıllar bunu bizi tercih ederek yapmalarını nasıl sağlayacağız?

Gelişen teknoloji, hizmet sunumundan beklentinin her geçen gün artması, bireylerin bilinçlenmesi ve ihtiyaçlarının farklılaşmasıyla doğru orantılı olarak hastanelerin tıbbi alanlar dışında da her konuda uzmanlaşması gerekiyor. Sağlık sektöründe hizmet maliyetleri de en çok tartışılan konuların başında geliyor.İş yüküne dayalı personel planlamaları, kaynak kullanımının kontrolü, sunulan hizmet miktarının arttırılmasına ilişkin stratejiler hizmet kalite standartlarının yükseltilmesi amacıyla yapılan çalışmalar.Tüm bunların sağlanabilmesi iş süreçlerinin yeniden gözden geçirilmesini, eksiklerin tasarlanmasını gerektiriyor. 24 saat hayatın devam ettiği modern şehirlere benzeyen hastanelerimizde, yeni işlerin olduğu kadar mevcutların da yeniden tasarlanması neredeyse zorunlu hale geldi. İnsana insanla hizmet sunduğumuz sağlık sektöründe çalışanınızın iş mükemmelliği sizin hizmet kalitenizi belirliyor.

Çağımızdaki bu değişim ve gelişime ayak uydurabilmek için hastanenin her köşesinde yapılan işleri bilmek, bu işlere en uygun çalışanları yerleştirmek, onların performanslarını en uygun yöntemlerle değerlendirmek, eğitimlerle eksikliklerini gidermek, ücretlerini değerlendirmek ve kuruma bağlılıklarını sağlamak kısacası bir personel politikası benimseyerek İnsan Kaynakları Yönetim sistemi kurmak zorunluluğumuz haline geldi..

Bunu yapabilmek için de öncelikle iş analizi yaparak her departmanda gerçekleştirilen işler, işin/ kişinin gereklikleri ve diğer departmanlar/çalışanlar ile ilişkilerini belirlememiz gerekir. Bu ihtiyaçlardan doğan iş analizleri hastanenizde belirlediğiniz vizyon, misyon ve hedeflerinize ulaşmanız için kullanacağınız stratejilerde kritik seviyede önemlidir.

İş analizi kavramı farklı meslek gruplarında farklı anlamlar içerebiliyor. Biz İK’cılar için için iş analizi insan kaynaklarının yapı taşıdır diyebiliriz. İş analizi ile, iş yerimizde çalışanlar tarafından yerine getirilen tüm işleri ayrıntılı biçimde inceleriz. İş analizleriyle kurumdaki tüm işlerle ilgili bilgiler toplanır, kaydedilir ve detaylandırılır. İyi planlanmış bir iş analizinde sadece işe ilişkin kavramlarla yetinilmez. Beceri, deneyim, eğitim gibi, işin istenilen ölçüde başarılması için aranan yetkinlikler, nitelikler ve işin yapıldığı ortam ile ilgili bilgilerin toplanmasını amaçlarız. İnsan kaynakları için iş analizini, “bir kurumda yapılan işin içerdiği görevlerin, sorumlulukların ve işin talep edilen başarıyla yapılması için personelde bulunması gereken niteliklerin sistematik biçimde incelenmesi süreci” olarak veya “bir işletmedeki meslek grupları hakkında sistemli şekilde bilgi toplama, analiz etme ve yönetsel ihtiyaçlara altyapı oluşturmak amacıyla yapılan çalışma” olarak tanımlayabiliriz.

İş analizi sonuçlarınızdan bir meslek grubu için iki önemli konuda bilgi toplarsınız: iş tanımları ve iş gerekleri (iş profili) . İş tanımlarında o görevde çalışacak kişinin mesleğe ilişkin bilmesi ve yapması gereken sorumluluklarını günlük, haftalık, aylık ve dönemsel işlerini tanımlarsınız. İş profilinde ise, bu meslekte çalışacak kişinin başarılı olabilmesi ve kurumunuza amaçlarınız doğrultusunda fayda sağlayabilmesi için sahip olması gereken tüm özelliklerini belirlersiniz. Eğitim, deneyim, tecrübe ve en önemlisi yetkinlikleri gibi.

İş analizi ile mevcutta yapılan işleri ve bu işlerin yerine getirilebilmesi için o işi yapan kişinin sahip olması gereken bilgi düzeyi, sorumluluk, nitelik ve yeteneklerine dair bilgi sağlarsınız. Bu bilgiler size aynı zamanda işin tam olarak nasıl yapıldığına ilişkin sistematik bilgi sağlar. Böylelikle standart performansları belirleyebilir, etkin bir performans için gerekli bilgi beceri eğitim ve diğer yetkinlikleri tespit edebilir,eğitim eksikliklerinizi görürsünüz. Hangi görevlerin hastane için kritik önemde olduğunu, hangi işlerin bir araya getirilebileceğini belirlersiniz.

İş analizi ile bir görevde çalışan kişiyi hangi görevlerden sorumlu tutacağınızı , o görevdeki iş yükünü, dolayısıyla ilgili meslek grubunda kaç kişi çalıştırmanız gerektiğini bilirsiniz. Hatta iyi planlanmış bir iş analiz sürecinde, kurumunuzda yapılan her işin optimum sürelerini ölçebilir, süreç iyileştirmeleri yapabilirsiniz.

Gördüğünüz gibi, iş analizi sonuçlarınız İnsan kaynakları sisteminizin her modülünde kullanacağınız sihirli bir donedir. Personel planlamalarınızda, personel seçiminde, performans değerlendirmede, ücret yönetim sisteminizde, eğitim ihtiyaçlarınızda gelişmiş ve yaşayan bir sistem kurmanızı sağlar.

İşin başarıyla yerine getirilmesi için hangi niteliklere ihtiyacınız olduğunu bildiğinizde doğru personeli seçmeniz kolaylaşır. İş analizi ile hangi görevde nasıl bir kişiye ihtiyaç duyduğunuzu bilirsiniz. Doğru personelle işe başlamak size zaman ve değer kazandırır. Hangi kriterlere, özelliklere, yetkinliklere sahip olması ve ne düzeyde gerçekleştirmesi gerektiğini bildiğinizden personelinizin performansını gerçekçi ve kabul görür şekilde ölçebilir ve geliştirebilirsiniz.

Tüm pozisyonların hastane için önem sıralamasını açıkça tanımlayabileceğinizden ücret yönetim sisteminizdeki kritik seviyeleri kolaylıkla seçip belirleyebilirsiniz.

İş analizi aslında zor ve zaman alıcı, gereksiz evrak yükü olarak görünür. Ancak sonradan yaşanacak sıkıntıları önlemek , ileride yaşanacak kayıpları minimuma indirebilmek için son derece önemlidir.İşler dinamiktir, devamlı değişir ve gelişir. Eski bilgi hatalı kararlara sebep olabilir. Bu sebeple iş analizi çalışmaları bir kez yapılıp kenara bırakılacak bir çalışma değildir. Elbette ki, ilk çalışmada gerçekten olması gerektiği önemde ve özende bir çalışma yapıldıysa, sonraki takipler aynı ölçüde zaman kaybı olmayacaktır.

İş analizlerinin üst yönetimdeki karar vericiler için beklide en önemli özelliği, hastane için bir nevi SWOT analizi yapabilmeleri, yani güçlü ve gelişime açık alanlarını tespit edebilmeleri ve bu verilere dayanarak fırsat ve tehditleri görebilmeleridir.

Giderek zorlaşan rekabet şartlarında güçlü olabilmek ve güçlü kalabilmek için sırtınızı verimli ve başarılı çalışanlarınıza dayamayı siz de istersiniz öyle değil mi? O zaman vakit kaybetmeden hastanenizde bu alanda uzman kişilerle, tüm ihtiyaçlarınıza karşılık verebilecek bir iş analizi çalışması başlatmalı ve sonuçlarıyla insan kaynakları yönetim sisteminizi yapılandırmalısınız. Unutmayın bu çalışmalar vakit alacak çalışmalardır, rakiplerinizden ne kadar erken başlarsanız o kadar çok yol alırsınız…

EBRU CANAN

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Most Popular