19 Haziran 2024, Çarşamba
spot_img
Ana SayfaDernekten HaberlerYüzde 30 fark ücreti hemen yürürlüğe girmeyecek

Yüzde 30 fark ücreti hemen yürürlüğe girmeyecek

Bakanlar Kurulunun fark ücretini yüzde 30 olarak belirleyen kararı yürürlüğe giremiyor. Öncelikle fiyatlandırma komisyonun oluşturulması, bir fiyat tarifesi belirlemesi ve bunun da Resmi Gazete’de yayınlanması gerekiyor. Yayınlanan fiyatların, yüzde 30’u geçmeyecek şekilde, fark tavanının ne olacağını SGK bir tebliğle duyuracak

Genel Sağlık Sigortası (GSS) Uzmanı Hüseyin Çelik, Bakanlar Kurulunun yüzde 30 olarak açıkladığı fark ücretleriyle ilgili merak edilen noktalara açıklık getirdi. Resmi Gazete’de yayınlanan kararnameyle özellerden alınacak fark ücreti üst sınırının yüzde 30 olarak belirlendiğini ifade eden Çelik, uygulamanın hayata geçmesi için iki önemli işin yapılması gerektiğini söyledi. Çelik şunları kaydetti:
“Yapılması gereken işlerden birincisi şöyle 5510 sayılı kanunun 72. maddesine göre kurulması gereken bir fiyatlandırma komisyonu var. Bu komisyonun ilgili bakanlıkların, temsilciliklerinin katılımıyla oluşturulacak 7 üyesi var. Komisyonun öncelikle toplanması ve uygulanacak fiyat tarifesini belirlemesi lazım. Henüz komisyon oluşmadı ve bir fiyat tarifesi de yayınlanmadı. Dolayısıyla mevcut SUT fiyat tarifeleri baz alınamaz.
İkincisi, söz konusu fiyat tarifesi belirlendikten sonra Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) yüzde 30’u geçmeyecek şekilde ayrıca bir fark oranı belirleyecek. SGK, yüzde 30 oranını aynen benimseyebilir, yüzde 20 diyebilir, yüzde 10 diyebilir, bu takdir yetkisi kuruma ait.”

Yüzde 30 neden yürürlüğe giremez?
Çelik, yüzde 30’luk fark ücreti uygulamasının hemen yürürlüğe giremeyeceğini belirterek şunları açıkladı:
“Hem fiyatlandırma komisyonu toplanıp henüz Resmi Gazetede fiyat yayınlamadığı için, SGK da bu oranı belirlemediği için, Bakanlar Kurulunun yüzde 30 fark kararı otomatik olarak yürürlüğe girmiyor. Önümüzde bekleyen bu işlerin tamamlanması gerekiyor. Ayrıca özel sağlık kurumlarıyla imzalanan sözleşmeler var. Bu farka ilişkin sınırlamaların da sözleşmelere yedirilmesi gerekiyor. Buna dayalı sağlık kurumlarıyla sözleşme imzalanması gerekiyor. Bu koşullara göre hastaneler kendi kararlarını verecek.”

www.medimagazin.com.tr

ÖZEL HASTANELER PLATFORMU
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Most Popular