19 Haziran 2024, Çarşamba
spot_img
Ana SayfaSağlık Bakanlığı HaberleriÜcretli Hastalara Uygulanacak Ücret Tarifesi

Ücretli Hastalara Uygulanacak Ücret Tarifesi

Ücretli hastalara uygulanacak fiyat tarifesi

Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü Tarafından “Ücretli hastalara uygulanacak fiyat tarifesi” konulu duyuru yayınlandı.

T.C.
SAĞLIK BAKANLIĞI
Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü
Sosyal Güvenlik Uygulamaları Daire Başkanlığı

Sayı:04/06/2012
Konu:Ücretli hastalara uygulanacakfiyattarifesi

İlgi: a) 14.05.2010 tarihli ve 19732 (2010/30)sayılıGenelgemiz,
b) 16.05.2012 tarihli ve 7007 (2012/22)sayılıGenelgemiz.

Genel sağlık sigortalısı hak sahiplerinintedavileriiçin ödenmesi gerekentedavigiderlerinin birimfiyatları, 5510sayılıSosyalSigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu gereğince oluşturulan ve Bakanlığımızın da üyesi bulunduğu SağlıkHizmetleriFiyatlandırmaKomisyonu tarafından kararlaştırılarak yürürlüğe konulmaktadır.

Bahse konu Komisyon tarafından kararlaştırılan birimfiyatlarvetedaviyardımına ilişkin diğer listeler mezkurKurumtarafından 25.03.2010 talihli ve 27532sayılı(1 inci Mükerrer) ResmiGazete’deSosyalGüvenlikKurumuSağlıkUygulamaTebliği (SUT) olarak yayımlanmıştır. 2010, 2011, 2012 yılı içerisinde SUT veeklerindedeğişiklikler yapılmış ve yapılan değişiklikler ResmiGazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Makamın 05.05.2010 tarih ve 18377sayılıOnayı ileSosyalGüvenlikKurumuSağlıkUygulamaTebliği ve ekifiyattarifelerininBakanlığımız fiyattarifesiolarak uygun görüldüğü 2010/30sayılıGenelgemiz ile duyurulmuştur.

Tedavi yardımına ilişkin yürütülen ortak uygulamaya paralel olarak Sağlık Hizmetleri Fiyatlandırma Komisyonu tarafından kararlaştırılan birim fiyatlar Bakanlığımıza, üniversitelere ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarına ait yataklı ve yataksız tedavi kurumlan, birinci basamak sağlık kuruluşları ile 663 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye göre teşekkül ettirilmiş sağlık işletmelerinde (Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Uygulama Tebliği ve eki fiyat tarifelerinde yapılan ve yapılacak olan güncellemeler de dikkate alınarak) “Sağlığın turizmi ve turistin sağlığı kapsamında yer alan kişiler” ve “Adli vakalara ait fiyat tarifesi konulu 2012/22 sayılı Genelgemiz kapsamındakiler” HARİÇ olmak üzere ayaktan ve yatan ücretli hastalara ait ücretiendirmede SUT hükümlerinin aynen uygulanması hususunda

Bilgilerinizi ve gereğini rica ederim.

Uzm.Dr. İsmail Demirbaş

Bakan a.

Müsteşar Yardımcısı V.


Duyurunun Aslı İçin TIKLAYINIZ

ÖZEL HASTANELER PLATFORMU


RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Most Popular