19 Haziran 2024, Çarşamba
spot_img
Ana SayfaDernekten HaberlerTıp Merkezleri ve Polikliniklere Yeni Yönetmelik

Tıp Merkezleri ve Polikliniklere Yeni Yönetmelik

Sağlık Bakanlığı Ayakta Teşhis ve Tedavi Yapılan Sağlık Kuruluşlarının açılış, çalışma, denetim ve diğer standartlarını belirleyen Yönetmeliği değiştirmeye hazırlanıyor.

Ayakta Teşhis ve Tedavi Yapılan Sağlık Kuruluşları olarak tıp merkezleri, cerrahi müdahale merkezleri, poliklinikler, muayenehaneler, klinkler, dispanserler gibi sağlık kuruluşları bilinmektedir.

Sağlık Bakanlığı Ayakata Teşhis ve Tedavi yapılan sağlık kuruluşlarının ruhsat işlemlerinin Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğünden alınarak Tedavi Hizmetleri Genel Müdürlüğüne verilmesi amacıyla bu Yönetmelikte değişiklik yapmıştı.

BakanlığınYönetmeliğinpek çok maddesinde20.09.2006 tarihindedeğişiklik yapmış olmasına rağmen yeniden değişikliğe hazırlanması son dönemlerde sıkça tartışılan tıp merkezleri ve polikliniklerin açılış ve işletilmelerinin zorlaştırılacağını akla getirmektedir.

Bu nedenle Sağlık Bakanı Sayın Recep AKDAĞ`ın kamuoyuna da yansıyan bazı görüşlerine hazırlanacakYönetmelik hazırlığında yer verilmesi bekleniyor. Sağlık Bakanı`nıntıp merkezlerinin kamunun elindeki uzman hekimleri yüksek ücretle transfer etmesinden çok rahatsız olduğu bu nedenle de bu merkezlerinin açılış, işletme, denetim ve diğer standartlarına çeki düzen verilmesi gerektiğini kamuoyuna yansıyan görüşlerinden de bilinmektedir.

Bakanlık tarafından yapılacak çalışmanın tıp merkezleri vepoliklinikler açısından radikal düzenlemeler içereceği, bu alanda küçülme veya kapanmaya varacak sonuçları olacağıtahmin edilmektedir.

Bu alanda yapılacak düzenlemelerinbeklenmesinin, sağlık yatırımcılarının lehine olacağını düşünüyoruz.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Most Popular