19 Mayıs 2024, Pazar
spot_img
Ana SayfaSağlık Bakanlığı HaberleriTeşkilat Yasasını değiştiren kanun TBMM’den geçti

Teşkilat Yasasını değiştiren kanun TBMM’den geçti

Teşkilat Yasasını değiştiren kanun TBMM’den geçti

TBMM Genel Kurulu’nda Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşların Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı kabul edilerek yasalaştı.

AileHekimlerine veAileSağlığı Çalışanlarına Nöbet

Entegresağlıksunulan merkezlerde artırımlı ücretten yararlananlar hariç olmak üzere,ailehekimlerine veailesağlığı elemanlarına ücreti karşılığında nöbet görevi verilebilecek. Ancakailehekimlerine veailesağlığı elemanlarına nöbet görevi verebilmesi, herihtiyaçdoğduğunda değil, buihtiyacınbaşka şekilde karşılanmasının mümkün olmadığı durumlarda geçerli olacak.

Ailehekimliğiuzmanlıkeğitimi veren kurumlar, her biraraştırmagörevlisi başına 4 bin kişiyi aşmamak üzere, kişi başına aylık 5 TL’den fazla olmayan tutarı, döner sermaye işletmelerindeki hesaba yatırılacak.

Ebelere Hemşirelik Yetkisi

Ebelik diplomasınasahip olduğuhalde en az 3 yıldan beri yataklıtedavikurumları ile ağız ve diş sağlığı merkezlerinde fiilen hemşirelik görevi yaptığını resmi belge ile belgelendirenler, hemşirelik yetkisiyle görevlerine devam edecek.

Sözleşmeli Eğitim Görevlisi Modeli

Kanunla, özelde çalışanprofesörve doçentlere, eğitim vearaştırmahastanelerindesözleşmeli eğitim görevlisi olarak çalıştırılma imkanı getiriliyor. Buna göre, kamu kurum ve kuruluşları ve vakıflara ait olanlar da dahil olmak üzere yükseköğretim kurumlarının kadro ve pozisyonlarında bulunmayanprofesörve doçentler,ihtiyaçduyulan alanlarda faaliyette bulunmak üzereSağlıkBakanlığı’nın kararıyla eğitim vearaştırmahastanelerindeMaliye Bakanlığı’nın vizesine bağlı olarak sözleşmeli eğitim görevlisi olarak çalıştırılabilecek. Sözleşmeler, 1 yıla kadar yapılabilecek.

ÜniversiteHastanesi-SağlıkBakanlığı İşbirliği

SağlıkBakanlığı ve bağlı kuruluşlarına ait kurum ve kuruluşlar ile üniversitelerin ilgili birimleri, karşılıklı olarak işbirliği çerçevesinde birliktekullanılabilecek. Ancak,adresedayalı nüfus kayıt sistemi sonuçlarına göre toplam nüfusu 750 bine kadar olan illerde eğitim vearaştırmahizmetleri,SağlıkBakanlığı eğitim vearaştırmahastanesiveya üniversitesağlıkuygulamavearaştırmamerkezlerinden yalnızca biri tarafından verilebilecek. Bu illerde Bakanlık ve bağlı kuruluşları ile üniversiteler, tıp lisans eğitimi ve tıptauzmanlıkeğitimi için ortakkullanımve işbirliği yapacak.

Sözleşmelilere Yöneticilik

Tabip, diş tabibi ve eczacılardan sözleşmeli personel olarak görev yapanlar,ihtiyaçhalinde Bakanlığın ve bağlı kuruluşlarının merkez teşkilatında daire başkanı ve daha üst yönetici kadrolarında süreli olarak görevlendirilebilecek, bu husus sözleşmelerde belirtilecek.

Devlethizmetiyükümlülüğünü yapmakta olan personel, atanmış olduğusağlıkkurumunda sözleşmeli personel olarak çalıştırılabilecek. Ancak il merkezindekisağlıkkurumlarına atanmış olan devlethizmetiyükümlüleri, birlik merkezinde de sözleşmeli personel olarak çalıştırılabilecek. Bu personelin sözleşmeli olarak geçen süreleri devlethizmetiyükümlülüğünden sayılacak.

SağlıkMeslek Liselerinde Hemşirelik Bölümü Öğrenci Alacak.

Üniversitelerin hemşirelik programlarında ülkeihtiyacınıkarşılayacak yeterli kontenjanları oluşturmak üzere, kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 5 yıl süreylesağlıkmeslek liselerinin hemşirelik programına öğrenci alınacak.

Mesleki Yetki

Kalp akciğer makinesinikullanarakbedendışı kan dolaşımı işlemini son 5 yıl içinde en az toplam 1 yıl süre ile yaptığını belgeleyen ve en az lise seviyesinde eğitimi bulunanlar, üniversitelerin perfüzyon teknikerliği bölümünden mezun olanlar,SağlıkBakanlığı’nca belirlenen eğitimleri alarak, açılacak sınavlarda başarılı olmaları halinde perfüzyonist yetkisiyle çalışabilecek.

Ayrıca, ağız ve diş teknikerliğine ilişkinişve işlemleri son 5 yıl içinde en az toplam 1 yıl süreyle yaptığını belgeleyen ve en az lise seviyesinde eğitimi olanlar da açılacak sınavlarda başarılı olurlarsa ağız ve diş sağlığı teknikeri olarak görev yapabilecek. Mesleki Eğitim Kanunu çerçevesinde eczanede çalışandestekpersoneli eğitimini tamamlamış olanlar veSağlıkBakanlığı tarafından yapılacak düzenlemeye göre eğitim alacak olanlar, eczane teknikeri yetkisiyle çalışabilecek.

Sağlık Bakanlığı’nca yapılacak eğitimler ve sınavlar en geç 31 Aralık 2012 tarihine kadar yapılacak. Sınavlara girecekler bu süre içerisinde çalışmalarına devam edebilecek.

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nda ürün denetmen yardımcısı ve ürün denetmenleri istihdam edilecek. Bunun için kuruma 250 kadro ihdas ediliyor.


RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Most Popular