19 Haziran 2024, Çarşamba
spot_img
Ana SayfaDernekten HaberlerTedavi giderine sınır getiren yasa maddesi iptal edildi.

Tedavi giderine sınır getiren yasa maddesi iptal edildi.

Anayasa Mahkemesi, tedavi giderine sınır getiren yasa maddesini iptal etti. Kararın gerekçesi Resmi Gazete’de yayınlanana kadar yeni düzenleme yapılmazsa vatandaş katkı payından kurtulmuş olacak.

ANAYASA Mahkemesi, tedavi giderlerine sınırlama getiren yasa maddesini Anayasa’nın sosyal devlet ilkesini gerekçe göstererek iptal etti. Anayasa Mahkemesi kararının Resmi Gazete’de yayımlanması sonrası eğer en yakın zamanda yasal düzenleme yapılmazsa, şu an uygulanan sınırlamaların yasal bir dayanağı kalmayacağı için hukuki boşluktan doğan birçok sorun yaşanacak. Karar, diyaliz, gözlük camı, diş tedavisi, protez olmak üzere devlet tarafından verilen birçok hizmetteki parasal sınırlamaları kaldırıyor. Örneğin devlet, protez dişte 150 TL, gözlük camında ise 40 TL’lik kısmı karşılıyor. İptal kararının gerekçesinin Resmi Gazete’de yayınlanması sonrasında bu tür hizmetlerde vatandaş katkı payından kurtulacak.

SINIR TEBLİĞLERLE GELDİ

MALİYE Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı, iptal edilen yasa maddesi uyarınca bugüne kadar Bütçe Uygulama Talimatı çerçevesinde ‘Tedavi Yardımına İlişkin Uygulama Tebliği’ yayınlıyordu. Bütçe Uygulama Talimatı ile tedavi giderlerinin sınırları ile ilaç ve tıbbi malzemelerin temin ve kullanma esaslarını belirleniyordu. Son yıllarda bireysel başvurular üzerine Bütçe Uygulama Talimatı ile ilgili de idari mahkemeler ve Danıştay sosyal devlet ilkesi ve uluslar arası sözleşmeleri gerekçe göstererek iptal kararları veriyordu. Ancak 2006 yılında Bütçe Uygulama Talimatı’na dayanak teşkil eden yasa hükmü için Danıştay, Anayasa Mahkemesi’ne dava açtı. Danıştay da bu başvuru sonrası ilgili yasa maddesi için iptal kararı verdi.

Muayeneye 10 gün sınırı geliyor

SOSYAL Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanı Fatih Acar, 1 Nisan’dan itibaren gittiği bir hastane ile yetinmeyip aynı branşta muayene için birkaç hastane dolaşıp kuruma fatura çıkaranların önüne geçeceklerini açıkladı. Acar ‘Yaptığımız incelemelerde en fazla rastladığımız ve kurumun mali yükünü artıran faturaların önemli bir bölümünün hastalık hastası diye tabir edilen kişilere ait olduğunu görüyoruz. Aynı branşta aynı gün ya da birkaç gün içinde birden fazla hastanede muayene olanlar, kurumun faturalarını gereksiz yere şişiriyor. Ancak Sağlık Uygulama Tebliği kapsamında, 1 Nisan 2009’dan itibaren, 10 gün içinde aynı branşta birden fazla muayene olunamayacak. Hastanelerin acil servislerine yapılacak başvurular bundan ayrı tutulacak’ dedi.

Acar şunları söyledi: ‘Hasta aynı branşta 10 gün dolmadan hastaneye gitmişse, hastane görevlileri, hastaya daha önce aynı branşta muayene olduğunu, üzerinden 10 gün geçmediğini, bu nedenle bedeli kendi cebinden ödemek zorunda olacağını bildirecek. Çünkü, sağlık harcamalarının daha kontrol edilebilir hale gelmesini sağlayacak teknik altyapıyı tamamladık. Daha önce böyle bir kontrol mekanizması yoktu.’

Acar Ankara’da yaptıkları denetimlerde 14 hastanede 1.1 milyon TL hak edilmeyen ödeme tespit ettiklerini de belirterek ‘Örneğin ölmüş 222 hastaya reçete yazılmış’ dedi. Acar benzer denetimi İstanbul’da da yapacaklarını söyledi.

İptal edilen madde sınır getiriyordu

ANAYASA Mahkemesi’nin Danıştay ve Aydın Bölge İdare Mahkemesi’nin başvurusu üzerine iptal ettiği 5234 Sayılı Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un ilgili maddesi şöyle: ‘Tedavi kurum ve kuruluşlarında yapılan tedavilere (diş tedavileri dahil) ilişkin ücretlerle sağlık kurumlarınca verilen raporlar üzerine kullanılması gerekli görülen ortez, protez ve diğer iyileştirme araç bedellerinin kurumlarınca ödenecek kısmı ve buna ilişkin esas ve usuller Sağlık Bakanlığı’nın görüşü alınmak suretiyle Maliye Bakanlığı’nca tespit edilir.

Star

ÖZEL HASTANELER PLATFORMU
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Most Popular