24 Temmuz 2024, Çarşamba
spot_img
Ana SayfaSGK HaberleriSUT Hakkında Duyuru-7

SUT Hakkında Duyuru-7

SAĞLIK UYGULAMA TEBLİĞİ HAKKINDA DUYURU (7)

Sağlık hizmet sunucularında ilaç temini amacıyla oluşturulan sağlık kurulu raporlarının hazırlanması ile ilgili olarak 9.11.2010 tarihinde Kurum Resmi internet sitesinde yayınlanan (6) numaralı duyuru ile gerekli açıklama yapılmıştır. Bu duyurunun 4 numaralı maddesinde

“Kurumumuzca ödemesi yapılacak ilaçlara ait reçete ve raporların Sağlık Uygulama Tebliğinde yer alan hükümler doğrultusunda düzenlenmiş olması gerekliliği bulunmaktadır. Bu nedenle sözleşmeli eczanelerin SUT hükümlerine göre eksikliği bulunan elektronik raporlara dayanılarak reçete karşılamamaları gerekmektedir.” hükmü bulunmaktadır.

Genel Müdürlüğümüze yapılan başvurularda bu uygulamada bazı yanlış anlaşılmalar olduğu ve anlaşmalı eczaneler tarafından LDL, KMY, ALT, Hbs değerleri gibi SUT hükümlerine göre raporda hekim tarafından yazılması gerektiği halde açıklama kısmında bu bilgiler yer almayan bazı elektronik raporlara dayanılarak reçeteler karşılandığı belirlenmiştir.

Bu durumda gerek hasta ve gerek eczane mağduriyetine yol açılmaması için 1.11.2010 tarihinden 5.12.2010 (5.12.2010 dahil) tarihine kadar anlaşmalı eczanelerce reçetesi karşılanan ve laboratuar tetkiki gibi hekim tarafından tamamlanması gereken bölümleri eksik olan elektronik raporlara dayanılarak karşılanmış reçeteler için bu eksiklikler nedeniyle kesinti yapılmayacaktır.

6.12.2010 tarihinden itibaren elektronik raporlarda yer alması gereken bilgileri eksik olan (örneğin LDL, KMY, ALT, Hbs değerleri gibi) reçeteler kesinlikle karşılanmayacak, hastalar gerekli düzenleme yapılmak üzere ilgili hekime yönlendirilecektir.

Tüm ilgililere önemle duyurulur.

Duyuru İçin TIKLAYINIZ

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Most Popular