19 Haziran 2024, Çarşamba
spot_img
Ana SayfaSGK HaberleriSosyal Güvenlik Kurumu Kanununda değişiklik

Sosyal Güvenlik Kurumu Kanununda değişiklik

5502 sayılı Sosyal Güvenlik Kurumu Kanunda yapılan değişikliğe göre “Fatura ve benzeri belgelerin incelenmesi” hususunda Örnekleme yoluyla incelenmesi ibaresi eklenmiştir. Buna göre Sağlık hizmeti sunan gerçek veya tüzel kişiler ile kamu idarelerine ait döner sermayeli işletmelerin hizmet bedeli olarak düzenledikleri ve ödenmek üzere Kuruma (5502 sayılı Kanunla devredilen kurumlar dahil) gönderdikleri faturalar, genel sonuçlar verecek şekilde % 5 il&acirc % 10 oranında örnekleme metoduyla incelenir. Bu inceleme sonucunda sağlık hizmeti sunan gerçek veya tüzel kişiler ile kamu idarelerine ait döner sermayeli işletmelerin incelenen döneme ait bütün faturalarına uygulanmak suretiyle ödenecek tutar tespit edilir ve buna göre ödeme yapılır.
Ayrıca “Elektronik ortamda inceleme ve saklama başlıklı maddede de Kurum, uygun gördüğü sağlık hizmeti sunan gerçek veya tüzel kişiler ile kamu idarelerine ait döner sermayeli işletmelerden verdikleri hizmete ilişkin fatura ve benzeri belgeleri 4/1/1961 tarihli ve 213 sayılı Vergi Usul Kanununun Mükerrer 242 nci maddesine uygun olarak elektronik ortamda düzenlemelerini ve bunların dayanağı belgelerle birlikte elektronik ortamda göndermelerini isteyebilir.”
Bu maddelerin ve yapılan diğer değişikliklermaddelerininayrıntıları için tıklayınız.
Değişiklikler linkteki kanun değişikliğinin3. ve 4. maddelerindedir.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Most Popular