24 Temmuz 2024, Çarşamba
spot_img
Ana SayfaDernekten HaberlerSosyal Güvenlik Kurumu Akılı Karta Geçiyor

Sosyal Güvenlik Kurumu Akılı Karta Geçiyor

Sosyal Güvenlik Kurumu, yeni bir uygulamayı halkın hizmetine açacak. Bu hizmetle haksız kazanç önlenecek.
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)`ya yeni bir uygulama geliyor. SGK Başkan Yardımcısı Fatih Acar, yeni uygulamayı gazetecilere anlattı…


(SGK) Başkan Yardımcısı Acar, göreve geldikten sonra güçlü bir yapılanmanın yanı sıra sosyal güvenlikteki açıkta önemli bir pay sahibi olan sağlık giderlerini de mercek altına aldıklarını, karşılaştıkları sağlık giderlerinin akıl almaz boyutta olduğunu bildirdi.

“Yaptığımız incelemelerde insan fizyolojisine bile aykırı sağlık faturalarıyla karşılaşıyoruz. Bir kadın yılda 2-3 kez doğum yapabilir mi?“ diyen Acar, uygulamaya geçmeye hazırlanan “Akılla kart“ ile bu konuda önemli bir mesafe kat edeceklerine inandıklarını söyledi.

Akıllı Kart Haziran`da Bolu`dan Başlayacak
Akıllı kartla haksız kazanç ve suistimallerin önüne geçilmesinin yanı sıra sigortalıların işlemlerinin de hızlanacağını belirten Acar, “Uygulamayı, Haziranda Bolu`da pilot uygulama olarak başlatacağız“ dedi.

Acar, akıllı kartın, sigortada tüm kayıp ve kaçakları önleyeceğini, işlemleri hızlandıracağını ve veri kayıplarını önleyeceğini, uygulamanın gelecek yılın sonuna kadar Türkiye genelinde işler hale gelmesinin hedeflendiğini kaydetti.

Sigortada Uzlaşma İmkanı
Kayıt dışı sorununa da dikkati çeken Fatih Acar, bu sorunu cezalandırıcı yöntemlerle değil bilgilendirici ve yol gösterici anlayışla çözmek istediklerini belirterek, “Maliye sisteminde uzlaşma müessesi olmasına rağmen sigortacılık alanında bulunmuyor. Konu üzerinde çalışmalarımız devam ediyor. Sigortacılık alanında da bu müesseseyi getirmeye çalışacağız“ dedi.

Haber Kaynağı:
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Most Popular