19 Mayıs 2024, Pazar
spot_img
Ana SayfaGenelSKS Gösterge Yönetim Rehberi Güncellendi

SKS Gösterge Yönetim Rehberi Güncellendi

Sağlık Bakanlığı Sağlıkta Verimlilik Kalite ve Akreditasyon Dairesi Başkanlığı tarafından SKS Gösterge Yönetimi Rehberi hakkında duyuru yayımlandı.

Gösterge Yönetimi Rehberi

Bilindiği üzere SKS Hastane (Sürüm 6) Seti 26.06.2020 tarihinde yayınlanarak hastanelerin kullanımına sunulmuştur. SKS Hastane seti (S.6) kapsamında, mevcut SKS rehberleri güncelleme ihtiyaçları açısından gözden geçirilmektedir Bu doğrultuda, Daire Başkanlığımız tarafından 2015 yılında hazırlanarak kullanıma sunulan “Gösterge Yönetimi Rehberi”nde revizyon çalışmaları tamamlanarak “Gösterge Yönetimi Rehberi (Sürüm 2)” kullanıma hazır hale getirilmiştir.

Farklı nitelikte hizmet sunan alanlar için oluşturulmuş göstergeler (Hastane, Diyaliz Hizmetleri, ADSH/ADSM, Evde Sağlık Koordinasyon Merkezleri, 112 Acil Sağlık Hizmetleri) bu rehberde bir araya getirilmiştir.

27.06.2015 tarih ve 29399 sayılı Sağlıkta Kalitenin Geliştirilmesi ve Değerlendirilmesine Dair Yönetmelik ve 27.07.2020 tarih ve 26325996 sayılı Makam Oluru doğrultusunda, özel ve kamu tüm hastaneler, ADSH/ADSM’ler, diyaliz merkezleri, 112 il ambulans servisi başhekimlikleri ve evde sağlık koordinasyon merkezleri;

        • Görev alanları kapsamına giren göstergelere ilişkin çalışmalarını 2021 yılı Ocak ayı itibariyle Sürüm 2’yi esas alarak gerçekleştirecektir.

        • Nisan 2021 ve sonrasındaki veri giriş dönemlerinde, rehberde belirtilen esasları dikkate alarak TÜR-GÖS’e (Türkiye Sağlıkta Kalite Göstergeleri Sistemi) veri girişi yapacaktır.

        • Gösterge yönetiminin kurum bünyesinde etkin şekilde gerçekleştirilebilmesi amacı ile göstergelere yönelik iş ve işlemleri kalite direktörlüğünün koordinasyonunda ve bölüm/birim kalite sorumlularının sorumluluğunda yürüterek, sorumlulukların ilgili çalışanlara dağıtılmasını sağlayacaktır.


Rehberde göstergelere ilişkin yönetim süreçleri ve gösterge kartları yer almaktadır. Kullanıcı dostu olması amacı ile, rehber içinde yer alan gösterge listelerinde gösterge adı üzerine tıklanarak ilgili karta erişilebilmesi sağlanmıştır. Kartlarda göstergenin izlenmesi ve analizine yardımcı bilgilerin detaylı şekilde yer alması amaçlanmıştır.

Gösterge Yönetimi Rehberine yönelik çalışmalar, ulusal ve uluslararası kanıta dayalı bilgiler ve uzman görüşleri doğrultusunda gerçekleştirilmektedir. Rehber, gerektiğinde en kısa sürede ve etkin şekilde güncellenebilmesi ve kullanıcılara kolaylıkla ulaştırılabilmesini sağlamak amacı ile elektronik ortamda yayınlanacaktır.

Rehberin revizyon çalışmalarına katkı sağlayan tüm paydaşlara teşekkürlerimizi sunar, sağlık hizmet sunumuna önemli katkılar sağlamasını temenni ederiz.

Sağlıkta Kalite, Akreditasyon ve Çalışan Hakları Dairesi Başkanlığı

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Most Popular