19 Mayıs 2024, Pazar
spot_img
Ana SayfaSGK HaberleriSGK Ocak ayına ait sağlık harcamalarını açıkladı

SGK Ocak ayına ait sağlık harcamalarını açıkladı

SGK 2010 Ocak ayı ile ilgili mali sağlık istatistiklerini açıkladı.Ocak ayına ait toplam sağlık harcaması 2.8 milyar Tl olarak gerçekleşti.Harcamalardan aslan payını yüzde 44 ile ilaç giderleri aldı.

Sosyal Güvenlik Kurumu 2010 yılı Ocak ayı ile ilgili olarak sağlıkgiderlerini açıkladı. Ocak ayında Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından 2milyar 825 bin Tl sağlık harcaması yapıldı. Geçen yılın Ocak ayında isetoplam sağlık harcaması 2 milyar 835 bin lira olarak gerçekleşmişti.

Bu yılın sağlık harcamalarında en büyük payı 1 milyon 54 bin Tl ileilaç aldı. İlaç harcamalarının toplam sağlık harcamalarına oranı iseyüzde 44 olarak gerçekleşti.

SGK tedavi giderleri olarak da toplam 1 milyar 746 bin Tl’lik harcamayaptı. Bu harcamalardan 1 milyar 84 bin lirası devlet hastanelerine, 417milyon lirası özel hastanelere, 245 milyon lirası da üniversitehastanelerine yapıldı.

Toplam sağlık harcamalarında ise SGK’nın devlet hastanelerine ödediğipay yüzde 35 olurken, özel hastaneler yüzde 10, üniversite hastaneleride yüzde 6 oranında pay aldı.

SGK’nın tüm harcamalarda gelir gider dengesinde ise sadece Ocak ayında 3 milyar liralık bir açık oluştu.

Sosyal Güvenlik Kurumu bu yıl sağlık harcamalarını kontrol altına almakiçin global bütçe uygulamasına geçmişti. SGK bu ayın ortasında Şubat vemart ayına ait istatistikleri de belirleyecek, bu 3 aya aitistatistikler değerlendirilerek, geri kalan dönemde sağlık harcamalarınafarklı bir yön çizilebilecek. Global bütçe uygulaması büyük tepkiçekerken, SGK sadece özel hastanelerle anlaşma sağlayamamıştı.

Kaynak: SGK

ÖZEL HASTANELER PLATFORMU

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Most Popular