24 Temmuz 2024, Çarşamba
spot_img
Ana SayfaDernekten HaberlerSGK Başkanı Acar: GSS ile herkes eşit olacak

SGK Başkanı Acar: GSS ile herkes eşit olacak

SGK Başkanı Acar: GSS ile herkes eşit olacak

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı Fatih Acar, Genel Sağlık Sigortası ile herkesin eşit statüde olduğunu söyleyerek, “Genel Sağlık Sigortası sistemi, iddia ediyorum, gelişmiş birçok Avrupa ülkesinin ötesinde, insanlarımıza çok geniş anlamda sağlık hizmeti sunumunu getiren bir düzenleme” dedi.

ANKARA (ANKA) – Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanı Fatih Acar, Genel Sağlık Sigortası (GSS) ile herkesin eşit statüde olduğunu söyleyerek, “Genel Sağlık Sigortası sistemi, iddia ediyorum, gelişmiş birçok Avrupa ülkesinin ötesinde, insanlarımıza çok geniş anlamda sağlık hizmeti sunumunu getiren bir düzenleme” dedi.

Ankara Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası tarafından düzenlenen, Yeni Sosyal Güvenlik Uygulamaları konulu seminer, Milli Eğitim Bakanlığı Şura Salonu’nda yapıldı. Seminer öncesinde konuşan SGK Başkanı Fatih Acar, SGK’nın kapsadığı nüfus ve 91 milyar YTL’yi bulan bütçesi ile Türkiye`nin en önemli kurumlarından biri olduğunu söyledi.

Sosyal Güvenlik Reformu ile ilgili açıklamalarda bulanan Acar, reform ile sosyal güvenlik kurumları arasında norm ve standart birliğinin büyük ölçüde sağladıklarını ifade ederek, “Genel Sağlık Sigortası sistemi, iddia ediyorum, gelişmiş birçok Avrupa ülkesinin ötesinde, insanlarımıza çok geniş anlamda sağlık hizmeti sunumunu getiren bir düzenleme. Tüm vatandaşları sağlık şemsiyesi altına sokan ve ülkede yaşayan hiçbir vatandaşın sağlık konusunda endişe duymayacağı Genel Sağlık Sigortası kapsamında, herkesin eşit statüde olduğu bu yapıyı, 1 Ekim 2008 tarihinden sonra hayata geçirmiş olacağız. Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu`nun kimi hükümlerinin yürürlüğe girmesiyle 1 Ekim’den sonra Bağ-Kur’lulara sunulan hizmetlerde önemli açılımlara gideceğiz. Bu kesimdekilerin ödedikleri prim oranını da yüzde 40`tan yüzde 33`e çekilmiş olacak” dedi.

Bağ-kur’lulara geçici iş göremezlik ödeneği imkanı da sağlanacağını anlatan Acar, sağlık hizmetlerinden yararlanmak için gerekli olan prim ödeme şartının 30 güne indirileceğini, cenaze yardımı ve evlenme ödeneği gibi imkanlardan yararlanma olanağı sağlanacağını kaydetti.
Acar, 1 Ekim 2008 tarihinin kendileri açısından önemli bir tarih olduğunu kaydederek, yaklaşık 2,5 aydır yoğun bir çalışma yürüttüklerini söyledi. Acar, işe giriş bildirgelerinin 3 ayrı kuruma verilmesiyle ortaya çıkan bürokrasinin de kaldırılacağını açıkladı.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Most Popular