19 Haziran 2024, Çarşamba
spot_img
Ana SayfaSektörden HaberlerSağlıkta yatırım patladı 4 bin 500 personel aranıyor

Sağlıkta yatırım patladı 4 bin 500 personel aranıyor

Sağlıkta yatırım patladı 4 bin 500 personel aranıyor

Yeni yatırımlarla büyümesini sürdüren sağlık sektöründe iş ilanları iki katına çıktı. Sektörde, önümüzdeki dönemde 4 bin 500 kişi istihdam edilecek. Başta hemşireler olmak üzere nitelikli eleman açığı yıllardır devam eden sağlık sektörü, TÜİK verilerine göre de işsizliğin en az olduğu sektörler arasında.

Yüzde 8 büyüme

Kurumun verilerine göre sektörle ilgili eğitim görmüş kişilerin yaklaşık yüzde 4’ü işsiz. Rakip kuruluşlara veya kamuya geçiş yapmak isteyen nitelikli çalışanlar, çalışan devir oranını artıran faktörler arasında. Devlet kurumlarının daha az iş yükü ve iş garantisi sunması ise çalışanlar için cezbedici nitelikte. Sistem değişikliği yaşayan sektörde yaklaşık 700 bin kişi çalışıyor. Sağlık turizmi, yeni yatırımlar, kurumların Anadolu’daki büyüme politikaları istihdamı artırıyor. Sektörle ilgili ilanlar ile 4 bin 500 kişi aranıyor. İş ilanları bu yılın ilk 6 aylık döneminde, geçen yılın son 6 ayına göre yüzde 117 oranında arttı. En çok arananlar ise hemşireler ve hasta danışmanları.

İş arayanların da sektöre ilgisi büyük oranda yükseldi. Bu yılın ilk 6 ayındaki başvurular, yine bir önceki 6 aylık dönemle kıyaslandığında yüzde 133 arttı. Başvurularda en çok ilgi hasta danışmanı ve muhasebe elemanı pozisyonlarına oldu. En çok ilan yayınlanan iller ise İstanbul, Ankara ve Antalya. Sektörde işe alım ve yerleştirme yapan HRH Kurumsal Gelişim Çözümleri Genel Müdürü Zeynep Doğan, sektörün bu yıl yüzde 7-8 büyüyeceğini ve işsizliğin çözümüne daha çok katkı sağlayacağını söyledi.

Yeni Asır / Ekonomi

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Most Popular