19 Mayıs 2024, Pazar
spot_img
Ana SayfaDernekten Haberler`Sağlık` Yönetici Arıyor

`Sağlık` Yönetici Arıyor

`Sağlık` Yönetici Arıyor

Sağlık sektöründe özel hastane ve polikliniklerin sayısı hızla artıyor. Sadece doktor ve hemşire değil, bu kurumları yönetecek nitelikli işgücüne de ihtiyaç var

Son yıllarda özel sektörün artan payıyla birlikte yükselişe geçen sektörlerden biri de sağlık. Nitelikli sağlık yöneticileri ise sektörün en büyük ihtiyacı. Üniversiteler, sağlık idaresi, sağlık yönetimi ve sağlık kurumları işletmeciliği bölümlerinde yönetici olarak çalışacak nitelikli elemanlar yetiştiriyor. Bu alanların mezunlarının ilaç şirketlerinden, sağlık ve sivil toplum kuruluşlarına kadar geniş bir çalışma alanları var.
Okan Üniversitesi Sağlık Yönetimi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mithat Kıyak, sağlığın hizmet sektörü içinde küresel boşyutta önem kazandığını vurgulayarak mesleğin eğitimini ve iş alanlarını şöyle anlatıyor:

“Bölümümüz, sağlık sektörünün büyük ihtiyaç duyduğu nitelikli sağlık yöneticileri yetiştirmeyi amaçlar. Toplum sağlığının geliştirilmesi için verilen sağlık hizmetlerinde sağlık ile ilgili tüm disiplinlere gereksinim duyulur. Yürütülen ekip çalışmasında profesyonel sağlık yöneticisinin önemi büyük. Sağlık sektörünün fonksiyonlarına göre politika belirleyen, sağlık hizmeti sunan (kamu-özel temel sağlık hizmetleri, tedavi edici sağlık hizmetleri) ve sağlık hizmetini finanse eden tüm birimlerinde profesyonel sağlık yöneticisine büyük ihtiyaç var.”

Hem devlette, hem özelde
Kıyak, mezunların çalışma alanları konusunda şu bilgileri veriyor:

“`Mezunların çalışma alanları, Sağlık Bakanlığı ve sağlık ile ilgili tüm kurumların merkez ve taşra örgütleri yönetim birimleri, Türk Silahlı Kuvvetleri sağlık yönetim birimleri, kamu ve özel sektör kaynaklı sağlık sigortası kuruluşları, sağlık sorunlarıyla ilgili çalışma yapan sivil toplum kuruluşlarının yönetim birimleri, kamu ve özel hastaneleri, rehabilitasyon merkezleri, hastane tedarik kuruluşları, üniversitelerin ilgili fakülte ve yüksekokulları, ilaç şirketleri, medikal şirketler ve uluslararası sağlık kuruluşlarının tümünü kapsıyor. Bu bölüm öğrencileri temel sağlık bilimleri dersleri yanısıra sağlık yöneticiliği için gerekli olan ekonomi, işletme, sigortacılık, iletişim gibi dersler de alıyor.”

Radikal

ÖZEL HASTANELER PLATFORMU

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Most Popular