19 Mayıs 2024, Pazar
spot_img
Ana SayfaDernekten HaberlerSağlık İşletmeleri Federasyonu Yönetmeliklere İptal Davası Açtı

Sağlık İşletmeleri Federasyonu Yönetmeliklere İptal Davası Açtı

Sağlık İşletmeleri Federasyonu Yönetmeliklere İptal Davası Açtı
Sağlık İşletmeleri Federasyonu (SİF), 15 Şubat’ta yürürlüğe giren Ayakta Teşhis ve Tedavi Yapılan Özel Sağlık Kuruluşları Hakkında Yönetmelik ve Özel Hastaneler Yönetmeliğinin bazı maddelerinin iptali ve yürütmesinin durdurulması için 14.04.2008 tarihinde Danıştay’a dava açtı.
Özel Sağlık Kuruluşlarını temsil eden sivil toplum kuruluşlarının en üst birliği olan Federasyondan yapılan açıklamada Özel Hastaneler Yönetmeliğine ve Ayakta Teşhis ve Tedavi Yapılan Sağlık Kuruluşları Hakkında yönetmeliğe ayrı ayrı dava açıldığı bildirildi
SİF Başkanı Dr. Mehmet ALTUĞ ise “Yönetmeliğin hazırlanmasında ilgili sivil toplum kuruluşlarının haberdar edilmediği adeta çalışmaların gizli yürütüldüğünü belirtti. Bunun sonucu olarak da uygulanması mümkün olmayan sadece bürokratik ihtiyaçları karşılayan bir mevzuat çıkmış oldu.” dedi. Federasyon olarak bu yanlışı düzeltmek, hak ve menfaatlerinin korumak amacıyla dava açtıklarını kaydetti.
SİF avukatı Fetullah UYSAL tarafından hazırlanan dava dilekçesi ileSağlık Bakanlığı’na ait Yönetmeliklerin bazı maddeleri hakkında yürütmenin durudurulması talepli iptal davaları açıldı.
Yönetmelik hükümlerinin Kanunlara dayanmak zorunda olduğu, Kanunlarda yer verilmeyen konularda düzenleme yapma amacıyla hüküm içeremeyeceği ve uygulamayı kolaylaştırıcı olması gerektiği belirtildi. Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanarak yürürlüğe konulan yönetmeliklerin bu beklentileri karşılamadığı, uygulanması halinde telafisi mümkün olmayan zararlara yol açabileceği ve mevzuat hazırlama kurallarına uygun olmadığı gerekçesi ile yürütmeyi durdurma davası açıldığını söyledi.
Bu davanın açılmaması ve Yönetmeliklerin iptal edilmemesi halinde 350 hastane, 2 bin 500’e yakın özel dal merkezi, tıp merkezi ve polikliniğin kazanılmış hakları gasp edilmiş, üyelere ait merkezler, ruhsat alamayacak, işletilmeleri ve sağlık hizmeti sunmaları imkansız hale gelecektir.
SİF Başkanı Dr. Mehmet ALTUĞ, “üyelerimizin haklarını korumakla yükümlü olan Federasyonumuz bu davanın asıl sahibi olarak taraftır” dedi. Yönetmeliklerin yürürlüğe girmesi ile özel sağlık sektörüne balyoz indirildiği, yatırımcıların önünü göremez hale geldiği, pek çok yatırımın atıl duruma düşürülerek milli servetin heba edildiği, dişinden tırnağından artırarak kurulan orta ve küçük ölçekli sağlık kuruluşlarının kapanacağına dikkati çeken Altuğ, şöyle devam etti: “Bu yönetmeliğin yürürlükte kalması, yüzlerce tıp merkezi, poliklinik ve muayenehanenin kapanması, milyonlarca dolarlık yatırımın çöpe gitmesi ve binlerce sağlık personelinin işsiz kalması anlamına gelmektedir. Yönetmelik ile özel sağlık kuruluşlarına büyük bir darbe indirilmektedir. Federasyon olarak yönetmeliğin iptali için açtığımız davada Türk Hukukuna güveniyoruz.”
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Most Popular