19 Mayıs 2024, Pazar
spot_img
Ana SayfaDernekten HaberlerSağlık Harcamalarında Artış Sürüyor

Sağlık Harcamalarında Artış Sürüyor

Sağlıkta Harcama Arttı

Üniversite ve özel tıp merkezlerinin SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı üyelerine açılmasından sonra sosyal güvenlik kuruluşlarının harcamaları temmuzda bir önceki aya göre 438 milyon YTL, ağustosta ise 278 milyon YTL artış gösterdi.

Sağlıkta tüm hastaneleri ve tıp merkezlerini SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı`ndan faydalananlara açan tebliğin yürürlüğe girmesinin ardından, özel hastane ve merkezler 2.5 ayda muayenelerin yaklaşık yüzde 15`ini gerçekleştirdi. Özel hastane ve tıp merkezlerinin muayenelerdeki payı yüzde 14,5 olurken üniversite hastanelerinin yazdığı reçete sayısı da yaklaşık 2.5 kat arttı. Özel hastane ve tıp merkezlerinin payının artması, sağlık harcamalarını da ciddi anlamda artırdı. Üniversite ve özel tıp merkezlerinin kullanıma açılmasından sonra sosyal güvenlik kuruluşlarının harcamaları temmuzda, bir önceki aya göre 438 milyon YTL, ağustosta ise 278 milyon YTL artış gösterdi.

40 milyon reçete yazıldı

Edinilen bilgilere göre 15 Haziran`daki sosyal güvenlik tebliğinin yürürlüğe girmesinin ardından, ilk istatistikler de oluşmaya başladı. Buna göre yeni tebliğin ardından yaklaşık 40 milyon reçete yazıldığı belirtiliyor. Bu reçeteler üzerinden yapılan hesaplamalara göre özel hastane ve tıp merkezlerinin bu reçetelerin yüzde 14,5`ini yazdığı hesaplanıyor. Üniversite hastanelerinin payının ise yüzde 6,25 olduğu kaydediliyor. Kalan reçetelerin ise diğer hastane ve sağlık kurumları tarafından yazıldığı ifade ediliyor. Eski dönem istatistiklerinin ellerinde bulunmaması nedeniyle yürürlüğe giren tebliğler sonrasında ortaya çıkan tablonun net olarak görülmediğini belirten Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) yetkilileri, bu nedenle de geçmiş dönemle henüz kıyaslama yapılamadığını vurguladı. Bu nedenle rakamlar tahmini düzeyde kalıyor. Ancak üniversite hastanelerinin yazdığı reçete sayısının, haziran öncesi döneme göre 2.5 kat arttığı tahmin ediliyor.

İki ayda 716 milyon YTL`lik artış

Haziranda başlatılan uygulamanın ilk etkileri bütçede de görülmeye başlandı. Sosyal güvenlik açığının finansmanı için Hazine`nin sosyal güvenlik kuruluşlarına yaptığı transferler son iki ayda hızlı bir artış trendine girdi. Haziranda 2 milyar YTL olan sosyal güvenlik açığının finansmanı temmuzda 2 milyar 492 milyon YTL`ye, ağustosta da 2 milyar 770 milyon YTL`ye çıktı. Sağlık harcamaları ise haziranda 430 milyon YTL iken temmuzda 556 milyon YTL`ye çıktı ancak ağustosta 444 milyon YTL`ye geriledi. Yılın ilk sekiz ayındaki sağlık harcamalarının toplamı 4 milyar 226 milyon YTL`ye, sosyal güvenlik açığının finansmanı da 18 milyar YTL`ye ulaştı.

Referans / Hacer Boyacıoğlu-Neşe Karanfil

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Most Popular