19 Mayıs 2024, Pazar
spot_img
Ana SayfaManşet HaberSağlık Bakanlığı'ndan Yabancı Hasta Takip Sistemine İlişkin Duyuru

Sağlık Bakanlığı’ndan Yabancı Hasta Takip Sistemine İlişkin Duyuru

Sayın Üyemiz,

Sağlık Bakanlığı Sağlık Turizmi Daire Başkanlığı’ndan Yabancı Hasta Takip Sistemine İlişkin duyuru yayınlanmıştır.

İlgili duyuru şu şekildedir

“Sağlık Bakanlığımızca y&uumlr&uumlt&uumllen Sağlıkta D&oumln&uumlş&uumlm Programı ile birlikte, &uumllkemizdeki sağlık hizmeti sunumu ve kalitesi hızla gelişmiştir. D&uumlnyada &oumlzellikle son 10 yılda dikkat &ccedilekici şekilde gelişen Sağlık Turizmi, &uumllke ekonomilerine &oumlnemli katkılar sağlamaktadır. &Uumllkemiz de bu konuda &oumlnemli bir destinasyon haline gelmiştir.

Onuncu Kalkınma Planı (2014-2018) Sağlık Turizminin Geliştirilmesi Programı Eylem Planında, teşvik kapsamlarından yararlanılabilmesi başta olmak &uumlzere bir&ccedilok d&uumlzenleme veri girişi şartına bağlanmıştır. &Uumllkemizin Sağlık Turizmi alanında 2018 ve 2023 yılı hedeflerine ulaşması ve hak ettiği seviyelere hızla &ccedilıkarılmasına y&oumlnelik politikaların geliştirilebilmesi i&ccedilin de veri girişi son derece &oumlnem kazanmaktadır.

Sağlık Turizmi veya Turistin Sağlığı kapsamında &uumllkemizde sağlık hizmeti alan uluslararası hasta verilerinin kayıt altına alınması amacıyla, Sağlık Bakanlığımız tarafından 2011 yılında &ldquoYabancı Hasta Takip Sistemi&rdquo kurulmuştur.

Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanan 2011/41 sayılı genelge uyarınca, Sağlık Turizmi alanında faaliyet g&oumlsteren t&uumlm kamu ve &oumlzel kuruluşlar ile serbest &ccedilalışan hekimlerin, hizmet sundukları uluslararası hastalarına ait verileri kendilerine tanımlanan kullanıcı kodları ve şifreleri ile bu sisteme kaydetmeleri gerekmektedir.

Yabancı Hasta Takip Sisteminde yapılan incelemelerde, &oumlzellikle 2015 ve 2016 yılı uluslararası hasta verileri başta olmak &uumlzere, diğer yıllarda da yeterince veri girişi yapılmadığı tespit edilmiştir. Veri girişini sağlamaya y&oumlnelik olarak sistemde yeni d&uumlzenlemeler yapılmış, zorunlu alanlar azaltılarak revize edilmiştir.

Sağlık Bakanlığımızca y&uumlr&uumlt&uumllen ilgili &ccedilalışmalara katkı sağlaması ve Sağlık Turizmi alanında &uumllkemizin d&uumlnyada hak ettiği payı almasına olanak sağlayacak adımların atılması a&ccedilısından veri girişine azami hassasiyet g&oumlsterilmesini, hen&uumlz girilmemiş olan 2015 ve 2016 yılı uluslararası hasta verilerinin hızla tamamlanmasını ve işlem sırasında yaşanabilecek her t&uumlrl&uuml sorunda destek almak &uumlzere Daire Başkanlığımız ile derhal irtibata ge&ccedililmesini &oumlnemle rica ederim.

Uzm. Dr. Mehmet Ali AYDIN
Sağlık Turizmi Daire Başkanı”

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Most Popular