24 Temmuz 2024, Çarşamba
spot_img
Ana SayfaSağlık Bakanlığı HaberleriSağlık Bakanlığı`ndan özel sektöre bir darbe daha

Sağlık Bakanlığı`ndan özel sektöre bir darbe daha

Sağlık Bakanlığı`nın özel sağlık sektörüne yönelik ayar operasyonları sürüyor.
BakanlıkEkim ayında duyuracağını açıkladığıplanlama çalışmasınıçeşitli nedenler göstererek askıya aldığını bildirdi.
Bakanlık, özel sağlık kurum veya kuruluşu açmak için ön izin verilenlerin başvuruları sonuçlanıncaya kadar yeni başvuruların değerlendirmeyeceğini2008 yılı özel sağlık kurum ve kuruluş yatırımları hakkında kararile kamuoyuna açıkladı. Açıklama Bakanlığın internet sitesinde yer aldı.

Kararda “İşlemleri devam eden özel sağlık kurum ve kuruluş sayısının çokluğu, gerek kamu, gerekse özel sektör hizmet dağılımını ciddi ölçüde etkileyecek boyutta” denildi ve bu nedenle 2008 yılı özel sektör yatırım listesinin sınırlandırılmasına karar verildiği belirtildi.

Bakanlık söz konusu kararda planlama çalışmaları kurulacak Planlama ve İstihdam Komisyonu`nda yapılacağını da açıkladı.

Komisyon Sağlık Bakanlığı Tedavi Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Personel Genel Müdürlüğü ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği`nin sektörle ilgili iki temsilcisinden oluşacak.

Halen 218 özel hastane ile70 tıp ve dal merkezi kurulmasına ilişkin başvuruların incelemeleri sürüyor.

Bilindiği gibi geçtiğimiz günlerde Sağlık İşletmeleri Federasyonu ve Özel hastaneler Platformunun müracaatları üzerine Danıştay Özel Hastaneler Yönetmeliğinin sağlık insan gücünün planlanmasına imkan veren madde hükmünün yürütmesini durdurmuştu.
Danıştay kararından sonra Bakanlığın sağlık insan gücünü planlayamayacak olmasının bu kararın alınmasında etkili olduğu tahmin edilmektedir.
ÖZEL HASTANELER PLATFORMU
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Most Popular