25 Temmuz 2024, Perşembe
spot_img
Ana SayfaSektörden HaberlerSağlık Bakanlığı'na 'hastalığı bildirmeme' cezası

Sağlık Bakanlığı’na ‘hastalığı bildirmeme’ cezası

Sağlık Bakanlığı’na ‘hastalığı bildirmeme’ cezası

Adanalı bir aile, 13 yıl önce doğumun ilk haftasında bebeklerinden alınan kan örneğinin ardından ‘fenilketonuri’ (zeka geriliği) hastalığını bildirmeyen Sağlık Bakanlığı aleyhine açtığı davayı kazandı. Bakanlık, tazminat 54 bin lira tazminat ödemeye mahkûm edildi.

MEHMET ŞAHİN / ZAMAN

Adana 1. İdare Mahkemesi’nde sonuçlanan davada M-S.Ö çifti, 1999 yılında dünyaya gelen erkek bebekleri O.Ö.’da bir rahatsızlık olduğunu fark etti. Bebeğin topuğundan alınan kan, hastalığın tespiti için sağlık ocağı tarafından Sağlık Bakanlığı’nın ilgili birimlerine gönderildi. Bakanlığın genel uygulaması gereği, topuktan alınan kan örneğinin tahlilinde, kalıtsal bir metabolik hastalık olan ve erken teşhis edildiğinde tedavi şansı bulunan ‘fenilketonuri’e rastlandı. Ancak Sağlık Bakanlığı, sonucu bir ay içinde aileye bildirmek zorunda olduğu halde gereğini yapmadı. Aile, bir yıllık süre içinde çocuklarında bir gelişim geriliği olduğunu fark edince Çukurova Üniversitesi’ne başvurdu. Yapılan teşhiste çocukta ‘fenilketonuri’ bulunduğu raporlandı. Adeta şok yaşayan aile, çocuklarının zihinsel engelli olarak yaşamasına yol açan bakanlık aleyhine dava açtı. Çocuk bugün 13 yaşına gelmiş olmasına rağmen dava yeni sonuçlandı. Mahkeme, Sağlık Bakanlığı’nı toplam 54 bin lira tazminata mahkûm etti. Davanın uzun sürmesini eleştiren avukat Mehmet Akgül, “Dava erken sonuçlansaydı, aile belki çocuğuna engeline uygun eğitim aldırabilirdi. Bakanlığın, hizmet kusuru yüzünden çocuk bugün orta düzeyde zihinsel engelli ve yüzde 70 iş göremez raporlu.” dedi.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Most Popular