19 Haziran 2024, Çarşamba
spot_img
Ana SayfaSağlık Bakanlığı HaberleriÖzeller Çalışma Belgesi Ücreti Ödemeyecekler

Özeller Çalışma Belgesi Ücreti Ödemeyecekler

Özeller çalışma belgesi ücreti ödemeyecek

Özel hastaneler bundan böyle sağlık personeline çalışma belgesi almak için il sağlık müdürlüklerine ücret ödemeyecek.

ANKARA – Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Prof. Dr. İrfan Şencan, özel hastanelerde çalışan sağlık personelinin sık kurum değiştirmesi, bunun da bu kurumlara ağır yük getirmesi nedeniyle böyle bir uygulamaya gittiklerini söyledi.

İl sağlık müdürlüklerine personel çalışma belgesi için ödenen 90 liralık ücretin kaldırılması için zaman zaman özel hastanelerden bakanlığa başvurular geldiğini ifade eden Şencan, şunları belirtti:


”Özel hastaneler ruhsat için de bir ücret ödüyor. Ama çalışma belgesi ücreti doğrudan hizmete yansımayan ek bir giderdi. Bakanlık olarak sağlık hizmetlerinin sunumunda şart olmayan, zorunluluğu bulunmayan maliyetleri mümkün olduğunca azaltmayı hedefliyoruz.”

”HİZMETE KATKISI YOKTU”

”Bu talep özel hastanelerden mi geldi” sorusu üzerine Şencan, ”Zaman zaman onlardan da geliyordu ama bakanlık olarak doğrudan hizmete katkısı olmadığını düşündük” diye konuştu.

Özel hastanelerdeki sağlık personelinin çok fazla yer değiştirmesinin yüklü bir maliyet getirdiğine işaret eden Şencan, sorunu Maliye Bakanlığı’na da ilettiklerini söyledi.


Şencan, ”Maliye Bakanlığı ile yaptığımız görüşmeler sonucu bu ücretin kaldırılması özel sağlık kuruluşlarımızın lehine oldu” ifadesini kullandı.


ÖZEL HASTANELER KARARDAN MEMNUN


Özel Hastaneler Platformu Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Mehmet Altuğ, personel çalışma belgelerinden alınan ücretlerin Sağlık Bakanlığı’nca kaldırılmasını memnuniyetle karşıladıklarını bildirdi.


Bunu ”sektör adına önemli bir gelişme” olarak değerlendiren Altuğ, şunları belirtti: ”Sağlık kuruluşlarında görev yapan bütün sağlık çalışanları için çıkarılan personel çalışma belgeleri üyelerimiz için ciddi bir maliyet kalemiydi. Başta yardımcı sağlık personeli olmak üzere sağlık personeliyle ilgili sirkülasyon düşünüldüğünde sağlık kuruluşları için bu kararın ne kadar önemli olduğu bir kez daha anlaşılacaktır. Bu anlamda Sağlık Bakanlığı’nın bu kararını olumlu buluyoruz ve şükranlarımızı ifade ediyoruz.”


Sağlık Bakanlığı’ndan çıkarılan ve ücret alınan diğer izin ve ruhsat belgeleri için de aynı uygulamanın geçerli olmasının sektör açısından çok büyük faydaları olacağını ifade eden Altuğ, şu değerlendirmelerde bulundu:


”Özel hastanelerde çalışan hekimlerden tabip odası kaydı istenmesi de zorunluluk olmaktan çıkarılmalıdır. Çünkü özel hastanelerde hekimler iş sözleşmeleri karşılığı ücretli çalışıyor. Dolayısıyla serbest meslek icra etmiyor. Bunun yanı sıra kamuda çalışan hekimlerinkinden 4-5 misli aidat alınıyor olması da çok büyük bir haksızlık ve adaletsizlik. Bunun sebebini bilmiyoruz. Tabip odalarının bu kadar aidat alıp özel sektör aleyhine propaganda yapması ve özel sektöre karşı olmaları da ayrı bir tenakuz. Çünkü hem bir sektöre karşı olacaksınız hem de sizin en büyük gelir kaleminizi onlardan aldığınız aidatlar teşkil edecek, anlamak mümkün değil.”

Kaynak :ntvmsnbc

ÖZEL HASTANELER PLATFORMU

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Most Popular