24 Temmuz 2024, Çarşamba
spot_img
Ana SayfaSağlık Bakanlığı HaberleriÖzel sektörü kısıtlayıcı, özel sektöre belli bir pay verici olaylar başlattık

Özel sektörü kısıtlayıcı, özel sektöre belli bir pay verici olaylar başlattık

Hekimlere ya hastane ya muayanehane ayrımı getiren “Tam Gün Yasası” Anayasa Mahkemesi’nin gündeminde .

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Anayasa mahkemesinin bu yasayı iptal etmeyeceğini düşündüğünü belirtti.

TRT Haber’de yayınlanan “Akılda Kalan” programına katılan Akdağ, tomografi çekimine sınırlama getirecek yeni bir düzenleme olup olmadığına ilişkin soruları da cevapladı.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, tam gün yasasıyla ilgili son durumu “Akılda Kalan”da anlattı.

Recep Akdağ, “Birlikte beraber kanun yaptık. Ne oldu da Anayasa Mahkemesine gitti anlamak mümükün değil. Anayasa Mahkemesinin anayasal açıdan bu kanunu iptal etmeyeceğini düşünüyorum” diye konuştu.

Kamu Hastane Birlikleri Yasa Tasarısına da Değindi
Kamu hastanelerinin yerinden yönetilmesini getiren Kamu Hastane Birlikleri Yasa Tasarısına ilişkin soruları da cevaplayan Akdağ, bu tasarının hastanelere özelliştirme getirmeyeceğini aksine kamuda verilen hizmetin kuvvetleneceğine vurgu yaptı.

Akdağ, ” …Daha verimli olacak, daha iyi hizmet verilecek. Ama kesinlikle kamuya ait hastaneler olayın aslı budur. Biz kamu hastanelerinin özelleştirilmesini düşünmüyoruz. Tam da aksine özel sektörü kısıtlayıcı, özel sektöre belli bir pay verici olaylar başlattık” diye konuştu.

Tomografiye Kısıtlama mı Geliyor?
Son günlerdeki bir başka tartışma konusu da tomografi çekimine kısıtlama kosununda yeni bir düzenleme yapılıp yapılmayacağı.

Bu konuda da Sağlık Bakanı Akdağ, “Tomografi çok ciddi radyasyon yayan bir şey. Sağlıklı bir insana gel seni bir tarayalım denmemeli. Eğer Türkiye’de yaygın yapılıyorsa bunun benzer düzenlemelerini biz de yaparız, yapmalıyız. İngiltere’nin tutumu bizi de meseleyi uyanık olma hususunda bir davet çıkarmış oldu. SGK ile birlikte çalışmaya başlıyoruz” dedi.

Kaynak: TRT

ÖZEL HASTANELER PLATFORMU
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Most Popular