24 Temmuz 2024, Çarşamba
spot_img
Ana SayfaDernekten HaberlerÖzel Sağlık Kuruluşlarının dayanacak gücü kalmadı.

Özel Sağlık Kuruluşlarının dayanacak gücü kalmadı.

İstanbul Radisson Otel`de 19 Sağlık Kuruluşu Derneğinin katılımıyla gerçekleşen basın açıklamasında konuşan Özel Hastaneler Platformu Derneği Başkanı Dr. Mehmet Altuğ, “Özel Sağlık Kuruluşlarının dayanacak gücü kalmadı. Sözleşmeleri feshetme noktasına geldik” dedi.

Özel Sağlık Sektörü olarak yıllardır devam eden sıkıntılarının çözümlenmediğini, bir de Katılım Payı eşitsizliği yaşadıklarınıbelirten Altuğ bu olayın bardağı taşıran son damla olduğunu belirtti. Sayın Altuğ konuşmasında “Katılım Payına karşı olmadığımızı bir kez daha belirtip, Sektör olarak Kamu ve Özel Sektör arasında katılım payı bedellerinin eşit olmamasına karşı olduğumuzu ifade etmek istiyoruz.” dedi.

Sayın Altuğ konuşmasına şöyle devam etti.

“Yapılan bu uygulamayla,

Kamu ve Özel Sektör arasında haksız rekabet tekrar gündeme gelmiş, Vatandaşın hekim seçme hakkı zorlaştırılmış, hatta imk&acircnsız hale getirilmiş, Özel Sağlık Sektöründe planlanan yatırımlar durma noktasına gelmiş, Hali hazırda bulunan Kuruluşlar darboğaza girmiş ve önünü göremez hale getirilmiş, Eski günlerde ki gibi hastane koridorlarında oluşan kuyrukların yeniden oluşması gündeme gelmiştir.

“Sağlıkta Dönüşüm Projesi” ile Vatandaşa Ücretsiz Sağlık Hizmeti sunmak isteyen ilgili kurumların projesi artık “Sağlıkta Geri Dönüşüm Projesi” olmuştur. Çünkü herkesin ücret ödemeksizin sağlık hizmeti almasını hedefleyen noktadan artık herkesin ücret ödeyerek sağlık hizmeti alması noktasına gelinmiş yani rotadan 180 derece dönülmüştür. Bir başka ifadeyle özel sağlık kuruluşlarının 8 TL fark almasını çok görenler devletin 15 TL almasını uygun görmüştür. Buradan da vatandaşın fark ödemesine karşı olan bir anlayışın bu durumu açıklaması mümkün olamaz.

Biz mevcut hükümetin genel politikalarının bu yönde olmadığını düşünüyoruz. Ancak popülist yaklaşımların ve maalesef değişmeyen devletçi zihniyetin gelinen olumlu tabloyu olumsuza çevirdiğini üzülerek ifade ediyoruz. Sayın başbakanımızın ve sağduyulu devlet erk&acircnının bu duruma mutlaka müdahale edeceğine olan inancımızı sizlerin huzurunda yineliyoruz.”

ÖZEL HASTANELER PLATFORMU

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Most Popular