24 Temmuz 2024, Çarşamba
spot_img
Ana SayfaDernekten HaberlerÖzel Sağlık Kuruluşları Bina Durumu

Özel Sağlık Kuruluşları Bina Durumu

Sağlık Bakanlığı`nın resmi sitesinde “Özel Sağlık Kuruluşları Bina Durumu” konulu bir genelge yayınlanmıştır. Genelgenin tam metni aşağıdadır.

“Sağlık kuruluşu uygunluk belgesi almak üzere müracaat eden ve müracaatları 15.02.2008 tarihli Yönetmeliğin geçici 1 inci maddesi kapsamında değerlendirilen kişilerden, 3194 sayılı İmar Kanunu ve ilgili diğer mevzuatı ile 634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanunu uyarınca binanın sağlık kuruluşu olarak kullanılmasının uygun olduğuna dair belge de istenilmiştir.

Ancak, sözkonusu mevzuat kapsamında istenen belgeleri vermekle mükellef kurumlar ile bu belgeleri Bakanlığımıza ibraz etmek durumunda bulunan kişiler vasıtasıyla, belgelerin verilmesinde ilgili kurumlar nezdinde sıkıntılar yaşandığı bildirilmiştir. Belgeleri düzenlemeye yetkili bazı kurumlarca konu, sağlık mevzuatını da kapsayacak şekilde belge tanzimi gibi algılanmıştır. Bu nedenle aşağıdaki açıklamaların yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur:

Yapı kullanma izni, 3194 sayılı İmar Kanunu’nun 30 uncu maddesinde düzenlenmiştir. Müracaat sahiplerinin, bu maddenin birinci fıkrasına göre ilgili belediye veya valilikten temin edilmiş yapı kullanma izni belgesini ibraz etmeleri zorunludur.

Aynı maddenin ikinci fıkrasında, “Belediyeler, valilikler mal sahiplerinin müracaatlarını en geç otuz gün içinde neticelendirmek mecburiyetindedir. Aksi halde bu müddetin sonunda yapının tamamının veya biten kısmının kullanılmasına izin verilmiş sayılır” denilmektedir. Buna göre, herhangi bir nedenle süresi içinde neticelendirilemeyen yapı kullanma izni müracaatlarında, bu fıkra hükmüne göre yapı kullanma izninin verilmiş sayıldığı ve buna dayanarak sözkonusu binalara elektrik, su ve kanalizasyon hizmetlerinin sağlandığı bilinmektedir. Dolayısıyla anılan Kanun’un 30 uncu ve 31 inci maddelerinin açık hükmü uyarınca, sağlık kuruluşu olarak kullanılmak istenilen binaya yapı kullanma izni için müracaat edildiği ve 30 gün içerisinde sonuçlandırılmadığına veya binanın elektrik, su, kanalizasyon hizmetinden faydalandırıldığına dair belediye veya valilikten belge getirilmesi halinde sözkonusu bina, yapı kullanma izni alınmış binalardan sayılacaktır.

İmar planı çalışmaları devam eden belediyelerde ise, durumu uygun olan binalar için belediyelerce geçici belge düzenlendiği bilinmektedir. Buna göre, belediyelerden binanın imar mevzuatına göre kullanılabileceğine dair geçici belge getiren müracaat sahiplerinin ibraz ettikleri bu belge de yapı kullanma izni yerine kabul edilecektir.

Diğer taraftan, 634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanunu’nun 12 nci maddesi uyarınca kat mülkiyeti kurulurken yapı kullanma izni de tapu sicil müdürlüklerine verilmektedir. Dolayısıyla, kat mülkiyetine tabi binanın bağımsız bölümünün sağlık kuruluşu olarak kullanılabileceğine dair ilgili tapu sicil müdürlüğü yazısı getirebilen müracaat sahiplerinden, ayrıca yapı kullanma izin belgesi istenilmeyecektir.

Bilgilerinizi ve uygunluk belgesi almak üzere yapılan müracaatlara ait iş ve işlemlerin süre ile sınırlı olmaksızın yukarıda belirtilen hususlar çerçevesinde yürütülmesini rica ederim. “

Genelgenin orjinal metni görmek için tıklayınız.

ÖZEL HASTANELER PLATFORMU

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Most Popular