19 Mayıs 2024, Pazar
spot_img
Ana SayfaManşet Haber‘’ÖZEL HASTANELERİN BÜYÜK KISMI FİYAT FARKINI YÜZDE 90’DAN YÜZDE 200’E ÇIKARMAMIŞTIR’’

‘’ÖZEL HASTANELERİN BÜYÜK KISMI FİYAT FARKINI YÜZDE 90’DAN YÜZDE 200’E ÇIKARMAMIŞTIR’’

Özel Hastaneler Platformu Derneği Başkanı Dr. Mehmet Altuğ, özel hastanelerin tamamının fark ücretlerini yüzde 90’dan yüzde 200’e çıkardığı şeklindeki algının gerçeği yansıtmadığını söyledi.

Dr. Altuğ, ”Özel hastanelerin büyük kısmı fiyat farklarını yüzde 90’dan yüzde 200’e çıkarmamıştır. Çünkü Anadolu’nun hiç bir şehrinde insanımızın ödeme gücü sebebiyle
zaten yüzde 90 hizmet farkı uygulanamıyordu ki ‘yüzde 200 fark serbest oldu’ diye hemen fiyatlarına zam yapabilsin” diye konuştu.

Başkan Altuğ, yaptığı yazılı açıklamada, fark ücretlerinin artırılmasına ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu.
Fark ücretlerinin yüzde 90dan yüzde 200’e çıkarıldığının açıklanmasından sonra vatandaşlarda ”özel hastanelerde fiyatlar çok arttı’ şeklinde bir algı oluştuğunu belirten Dr. Altuğ, şunları kaydetti:
”Öncelikle özel hastanelerin büyük bir kısmı hizmet fiyat farklarını yüzde 90’dan yüzde 200’e çıkarmamıştır. Çünkü Anadolu’nun hiç bir şehrinde insanımızın ödeme gücü sebebiyle zaten yüzde 90 hizmet farkı uygulanamıyordu ki yüzde 200 fark serbest oldu diye hemen fiyatlarına zam yapabilsin. Pratikte özel hastane ve özel merkezler bu uygulamayı yapmamıştır, yapması da mümkün değildir. Burada yüzde 200’e kadar hizmet farkının alınabileceği ifade edilmiştir. Bu kamuoyunda direk uygulamaya geçildiği ve hizmet farklarına yüzde 200 zam yapıldığı şeklinde algılanmıştır. Böyle bir şey eşyanın tabiatına aykırıdır, olamaz. Altını tekrar çizmeliyiz bu sadece önceden yüzde 90’a kadar müsaade varken şimdi yüzde 200’e kadar müsaade edilmiştir.
Sektörün bu zammı yapması birçok noktada mümkün değildir. Çünkü hem ekonomik olarak insanımız bunu karşılayamaz, hem de birden bu kadar farkın arttırılması bütün sektörlerde olduğu gibi arz talep dengesinin oluştuğu bir alanda mümkün olamaz.
Ayrıca bu uygulamayı kamu (SGK) 8-9 yıl fiyat artışı yapmadığı bir alanda, bunu vatandaşın cebinden ödeme şeklinde sektörü rahatlatma adına yapmıştır. SGK’nın zam yapması gereken noktada bunu yapması hem yanlış algılara yol açmış hem de sektörde hiç bir rahatlama olmadığı gibi zam yapıldığı kaygısıyla daha negatif bir algıya yol açmıştır. Hasta başvuruları ‘zam yapıldı’ kaygısıyla ciddi anlamda azalmıştır.
Ancak daha önce olduğu gibi şimdi de hiç bir hizmet sunucumuzun dilediği fiyatla ya da yüzde 200 fiyat artışı yaparak hizmet fiyat farkı alma lüksü yoktur ve olamaz.”

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Most Popular