19 Haziran 2024, Çarşamba
spot_img
Ana SayfaDernekten HaberlerÖzel Hastaneler Platformu Sağlık Sektörünü Ankara’da Buluşturdu

Özel Hastaneler Platformu Sağlık Sektörünü Ankara’da Buluşturdu

Özel sağlık sektörü Özel Hastaneler Platformu, Dünya Gazetesi ve Lokman Hekim Sincan Hastanesinin organizasyonu Ankara’da sektörel sorunları tartışmak üzere bir araya geldi.
Özel Hastaneler Platformu ve Dünya Gazetesinin organizasyonu ile Lokman Hekim Sincan Hastanesinde 12.05.2008 tarihinde yapılan toplantıya Ankara‘da bulunan özel sağlık sektörü temsilcisi sivil toplum kuruluşlarının yetkilileri, özel hastaneler, tıp merkezleri ve Dünya Gazetesi temsilcilerinden oluşan yaklaşık otuz kişi katıldı.
Toplantının açış konuşmasını yapan Özel Hastaneler Platformu Başkanı Dr. Mehmet ALTUĞ “son dönem gelişmeler başta olmak üzere sağlık sektörünün güncel sorunlarına değinerek bu ve benzer toplantılarla çözüm üretmeye çalıştıklarını söyledi.
Tüm katılımcıların söz aldığı ve görüşlerini açıkladığı toplantı arama toplantısı niteliğinde gerçekleştirildi.
Toplantıda Sağlık Bakanlığı tarafından yakın bir tarihte uygulamaya geçirileceği ifade edilen planlama konusu her yönüyle tartışıldı.
Özel Hastaneler Platformu ve Dünya Gazetesi öncülüğünde yapılan toplantı sonunda özel sağlık sektörü temsilcilerinin, planlama konusundaki görüşlerini şu şekilde özetlemek mümkündür.
 1. Planlama gereklidir. Ancak bu iş için gerekli olan altyapı ve hazırlıklar tamamlandıktan sonra yapılmalıdır.
 2. Planlama bu konuya taraf olan tüm kurum ve kuruluşlarla birlikte yapılmalıdır.
 3. Planlama sadece özel sağlık sektörünü kapsamamalıdır. Sağlık Bakanlığının sadece özel sağlık sektörünü planlamak gibi bir görevi bulunmadığından mutlaka kamu sağlık sektörünün de kapsamalıdır.
 4. Açılmış olan sağlık kurum ve kuruluşları mutlaka yapılması düşünülen planlamadan muaf tutulmalıdır.
 5. Sağlık Bakanlığı şu anda gerçek anlamda bir planlama yapabilecek bir altyapıya (bilgi, teknoloji, insan kaynağı vb) sahip değildir. Bu nedenle yapılacak planlama çalışmaları özel sağlık sektörü başta olmak üzere Bakanlığın, vatandaşların ve kamu sağlık kurumlarının canını acıtacaktır.
 6. Sağlık Bakanlığının çok çalışıyor olması çok iyi işler yaptığını göstermez. Dolayısıyla bu konuda da kendi bünyesinde bazı çalışmalar yapması iyi şeyler yaptığı veya yapacağı anlamı taşımaz.
 7. Bu konuyu gündeme getiren Yönetmelikler yeterli hazırlık yapılmadan ve alelacele çıkartıldığından pek çok yanlışı barındırmaktadır. Gerçek anlamda planlama işi bu Yönetmeliklere dayandırılmamalıdır. İlgili kurum ve kuruluşlarla mutabakat sağlandıktan sonra yapılacak bir yasal düzenlemenin uygulanabilirliği daha yüksektir.
 8. Özel sağlık kurum ve kuruluşları zaten ekonomi kuralları içinde gerekli fizibilite ve planlamaları yapmaktadır. Yapılacak çalışmalarda bu açıdan sınırlandırmalara gidilmemelidir.
 9. Bundan önce olduğu ve yaşandığı gibi mevzuat konusunda yazılanlar ve uygulananlar çoğunlukla farklıdır. Bu konuda yapılacak düzenlemenin de uygulamadan kaynaklanan farklılıklar nedeniyle sektörü felç edebileceği tahmin edilmektedir.
 10. Özel sağlık sektörü kendi menfaatlerini koruma, kollama ve geliştirme konusunda yeterli güce sahip değildir. Bu nedenle mutlaka daha güçlü yapılara ihtiyaç bulunmaktadır.
 11. Özel sağlık sektörünün temsil eden sivil toplum kuruluşları sağlık planlaması ve sağlık politikalarının belirlenmesinde daha aktif rol üstlenmelidir.
Toplantıya katılan sağlık kurum ve kuruluşları:
Maya Göz Merkezi
Çınar Tıp Merkezi
Çağ Hastanesi
Akpol Tıp Merkezi
Akropol Hastanesi
Ada Hastanesi
Lokman Hekim Hastanesi
Bsk Anadolu Hastanesi
Bilgi Sağlık Grubu
Divan Hayat Hastanesi
Kavaklıdere Umut Hastanesi
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Most Popular