24 Temmuz 2024, Çarşamba
spot_img
Ana SayfaDernekten HaberlerÖzel Hastaneler Hizmet Kalite Standartlarının Puanları Açıklandı

Özel Hastaneler Hizmet Kalite Standartlarının Puanları Açıklandı

5510 sayılıSosyal Sigortalar ve Genel Sağlık SigortasıKanununun 73.maddesi gereği, Sosyal Güvenlik Kurumu ile sözleşme yapan özel hastaneler ile vakıf üniversite hastanelerinin, alabilecekleri ilave ücret oranlarının tespitinde kullanılmak üzere hastane puanlandırılması amacıyla Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından 13/11/2009 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere “Özel Hastaneler İle Vakıf Üniversite Hastanelerinin Puanlandırılması Hakkında Yönerge” yürürlüğe konulmuş bulunmaktadır.

Mezkur Yönergenin 7 ve 8. maddelerinde yer verilen Hizmet Kalite Standardı (150 puan) ve Hasta Hakları, Hasta ve Çalışan Güvenliği (100 puan) parametreleri hastanelerin puanlandırılmasına ilişkin temel parametrelerdendir.

Mezkur Yönerge uyarınca hastane mesul müdürü/başhekimi tarafından ve Bakanlığımızca yapılacak değerlendirmede bu parametreler gerek Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanan “Özel Hastaneler Hizmet Kalite Standartları” dikkate alınarak yapılacaktır.

Sosyal Güvenlik Kurumu ile sözleşme yapan özel hastaneler ile vakıf üniversite hastanelerinin mezk&ucircr Yönerge doğrultusunda puanlandırılmasına esas olmak üzere Bakanlığımızca “Özel Hastaneler Hizmet Kalite Standartları” ile bu standartlara ilişkin öngörülen puanları hazırlanmıştır.

Özel hastaneler ile vakıf üniversite hastanelerinin, “Özel Hastaneler Hizmet Kalite Standartları” çerçevesinde gerekli düzenlemeleri yapmaları ve mezkur Yönerge uyarınca hastane mesul müdürü/başhekimi tarafından “Özel Hastaneler Hizmet Kalite Standartları” doğrultusunda değerlendirme yapılması gerekmektedir.

Ayrıca 15 Aralık 2009 tarihine kadar özel hastanelerin öz değerlendirme sonuçlarını Sosyal Güvenlik Kurumu`na bildirmeleri akabinde Bakanlığımızca bu tarihten itibaren yapılacak değerlendirmelerin takvimi ilan edilecektir.

Özel Hastaneler Hizmet Kalite Standartları için tıklayınız.

Puan tablosunu görmek için tıklayınız.

ÖZEL HASTANELER PLATFORMU

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Most Popular