19 Haziran 2024, Çarşamba
spot_img
Ana SayfaDernekten HaberlerÖzel hastane, ilaç firmaları ve laboratuvarlara Maliye`den gözaltı

Özel hastane, ilaç firmaları ve laboratuvarlara Maliye`den gözaltı

Maliye, sağlık sektöründe toplu denetime başlıyor. Ankara ve İstanbul başta olmak üzere büyük şehirlerdeki özel hastane, ilaç firmaları ve laboratuarlarda kapsamlı vergi incelemesi yapılacak

ANKARA (AA)
Maliye Bakanlığı, inşaat sektöründen sonra sağlık sektörünü de büyüteç altına alıyor. Maliye Bakanlığı Hesap Uzmanları Kurulu Başkanı Mahmut Vural`ın verdiği bilgiye göre hesap uzmanları gayrimenkul piyasasında gerçekleştirdikleri sektör denetimlerine, sağlık sektörünü de dahil etti.
Bu çerçevede, ilk 5 bin kurumlar vergisi ve ilk bin gelir vergisi mükellefleri arasında yer alan özel hastaneler, ilaç şirketleri ve büyük laboratuarlar nezdinde kapsamlı vergi incelemesi yapılması kararı alındı. Buna göre, Ankara, İstanbul ve İzmir`deki sağlık kuruluşları, 3 büyük ildeki grup başkanlıkları kanalıyla denetime alınacak. Haziran-Eylül döneminde Antalya, Bursa, Çorum, Mersin, Kayseri, Kocaeli, Malatya, Kahramanmaraş, Samsun, Kuşadası, Gebze, Bodrum ve Ereğli`de gerçekleştirilecek turne denetimlerinde de belirlenen mükelleflerin yanı sıra, sağlık kuruluşları nezdinde de vergi incelemesi yapılacak.

TAKİBAT SÜRÜYOR

Hesap uzmanları, inşaat ve gayrimenkul piyasasındaki denetimlere de devam edecek. Hesap Uzmanları 2006 ve 2007 inşaat sektörü incelemeleri, emlak satış değerlerinin, tapu kayıtlarında yarı yarıya yer aldığı sonucunu vermişti. Hesap uzmanları, inşaat ve gayrimenkul piyasası denetimleri kapsamında 2006`da 92, 2007`de 234 mükellefi inceledi. Söz konusu raporlara göre, incelemeye alınan müteahhit ve firmalar, 2006`da 1 milyar 491 milyon YTL`lik satış yaptığını beyan etti. Buna karşılık, 717 milyon YTL`lik satış geliri devletten gizlenerek, vergi kaçırıldı. 2007`de ise kaçırılan tutar da, 1 milyar 102 milyon 92 bin 61 YTL olarak belirlendi.

Medimagazin

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Most Popular