24 Temmuz 2024, Çarşamba
spot_img
Ana SayfaDernekten HaberlerOrgan Naklinde Özel Hastane Farkı Devletten

Organ Naklinde Özel Hastane Farkı Devletten

Organ Naklinde Özel Hastane Farkı Devletten

Organ nakli için üniversite ve devlet hastanelerinde sıra bekleyenlere müjdeli haber…

Bundan böyle özel hastanelerde yapılan böbrek ve karaciğer nakillerindeki farkı devlet ödeyecek.

Türkiye`de 44 bin kişi organ nakli bekliyor ve her yıl bu rakama 8 bin kişi ekleniyor. Türkiye genelinde yapılan organ bağışı kampanyaları ile yıllık nakil sayısı 2007`de 32 bine çıkartıldı. En fazla organ bağışı ise İstanbul`da gerçekleşti. Hastanede nakil için yapılması gerekli testler ve nakil işleminin faturası hayli yüksek olduğundan, pek çok kişi organ bulsa bile, maddi durumu el vermediği için hayatını kaybetti.

UZMANLARA DA DANIŞILDI

Bunun üzerine Sağlık Bakanlığı konuyla ilgili yeni düzenlemeler için girişimlere başladı. Düzenleme hazır olduktan sonra hastalar, istedikleri özel hastanede, istedikleri doktora ameliyat olabilecek. Özel hastanelerin, sosyal güvencesi olan hastalardan istediği farkı da devlet ödeyecek. İstanbul İl Sağlık Müdürü Mehmet Bakar, vatandaşlardan, özel hastanelerde böbrek nakillerinde 15-25 bin YTL, karaciğerde ise 40-50 bin YTL arasında değişen fiyatlarda katkı payı alındığını belirtti. Türkiye`nin organ naklindeki otorite isimleri Prof. Dr. Münci Kalayoğlu, Prof. Dr. Yaman Tokat ve Dr. Ata Bozoklar ile görüştüğünü de söyleyen Bakar “Bu ortalamanın, böbrek naklinde 30 bin YTL, karaciğer naklinde ise 50 bin YTL olduğu sonucuna varıldı” dedi.

Sabah / Sevdican GÜNEŞ

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Most Popular