19 Mayıs 2024, Pazar
spot_img
Ana SayfaDernekten HaberlerMeme Kanseri Tarama ve Erken Teşhis Programı Projesi

Meme Kanseri Tarama ve Erken Teşhis Programı Projesi

Sayın Üyemiz,

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından özel sağlık sektörü ile işbirliği içinde yürütülmesi planlanan “Meme Kanseri Tarama ve Erken Teşhis Programı Projesi” ile ilgili detaylar aşağıdadır. Proje ile ilgili daha detaylı bilgi almak ve projeye destek vermek için dernek merkezinden bilgi alabilirsiniz.

Saygılarımızla


ÖZEL HASTANELER PLATFORMU

MEME KANSERİ TARAMA VE ERKEN TEŞHİS PROGRAMI PROJESİ

Meme Kanseri Tarama ve Erken Teşhis Programı Projesinin amacı, 40 yaş üzerindeki kadınların meme kanseri açısından taranması yoluyla meme kanseri olan hastaların erken evrede iken yakalanması ile hastalığa bağlı mortalite ve morbiditenin azaltılması ve hastalıkla ilgili farkındalık oluşturmaktır.

Bu proje kapsamında Özel Hastaneler Platformu DerneğiveOHSADüyelerinden Sosyal Güvenlik Kurumu’nun beklentileri şunlardır.

1-Genel Sağlık Sigortası Kapsamında prim borçlarından dolayı sağlık hizmetinden yararlanamayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı 930 bin civarında 40 yaş üstü kadınla ilgili olarak,

onların başvuruları durumunda

-Meme muayenesi

-Mamografi

-USG

-MR

-Biyopsi

gibi teşhise yönelik tıbbi işlemlerin tarafınızca sağlanmasıdır. Gönüllü hastanelerden öncelikli beklenen son bir yıl içinde mamografisi yapılmamış ve yaşı kırkın üstünde olan başvuru sahiplerine bilateral mamografinin ücretsiz bir şekilde sağlanmasıdır.

2-GSS kapsamında olmayan ancak temel işlemlerden sonra daha ileri işlemler gerektiren ya da mamografi sonuçları ile şüpheli olduğu düşünülen olguların ise hastanenin sahip olduğu tıbbi imk&acircnların ölçüsünde kesin teşhisin sağlanması beklenmektedir.

3-Ayrıca proje kapsamında meme kanseri ile ilgili farkındalık ve bilinçlendirme çalışmaları planlandığından bu kapsamda hazırlanan materyallerin sergilenmesi ve dağıtımı için işbirliği talep edilmektedir.

4-Proje kapsamında GSS kapsamında olmayan ve başvuru yapmış hastaların tıbbi bilgilerinin SGK tarafından oluşturulacak veri tabanına kaydının sağlanması gerekmektedir.

5-Yapılacak başvuruların 2015 yılı sonuna kadar karşılanması gerekmektedir.

6-Projenin sosyal sorumluluk kapsamında değerlendirilerek uygulanabilmesi için özel proje içerisinde yer alacak gönüllü özel hastaneler adınaÖzel Hastaneler Platformu DerneğiveOHSAD ile işbirliği protokolü imzalanacaktır.

Projenin ana hedefi, sağlık güvencesinden çeşitli sebeplerle faydalanamayan kadınlarımızın herhangi bir ödeme endişesi içinde olmadan erken teşhis ile sağlıklı yaşamaya devam etme şansı yakalayabilmeleri için destek olmaktır.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Most Popular