24 Temmuz 2024, Çarşamba
spot_img
Ana SayfaSağlık Bakanlığı HaberleriKızılay 22 Hastane ve Tıp Merkezini Bakanlığa Devrediyor

Kızılay 22 Hastane ve Tıp Merkezini Bakanlığa Devrediyor

Tam Gün Yasası`nın sağlık alanındaki yansımaları kendini göstermeye başladı. Türkiye`nin en büyük sağlık işletmecilerinden biri olan Kızılay, tüm hastanelerini 6 ay içinde Sağlık Bakanlığı`na devredecek.

Toplam 29 tıp merkezi ile hastaneye sahip olan kurum, bağışçıları istemediği için 7 merkezini bu devrin dışında tutacak. Kızılay bu durumu, “Yedi tıp merkezi ve hastanenin bina ve malzemeleri şartlı bağış olarak alındığından Sağlık Bakanlığı`na devri mümkün olmayacaktır.” şeklinde açıklıyor.

Yasa gereği 22 merkez altı ay içinde Sağlık Bakanlığı ile yapılacak protokolle devredilecek. Merkezlerinde toplam 230 civarında hekim bulunan Kızılay`ın devredilecek hekim sayısı 180`i, sağlık personeli sayısı ise 409`u geçmeyecek. Bakanlığa geçecek hekim ve diş tabipleri memur kadrolarına atanacak. İstemeleri halinde çalışmakta oldukları ildeki ihtiyaç bulunan sağlık kurum veya kuruluşlarına da yönlendirilebilecekler. Tabipler ve diş tabipleri dışındaki diğer personel de sözleşmeli personel statüsüne geçirilecek. Bu kişiler için yaptıkları iş, eğitim durumu ve bulundukları pozisyon dikkate alınacak. Devlet Personel Başkanlığı`nın görüşü üzerine, Maliye Bakanlığı`nın izni ile çalışmakta oldukları ildeki sağlık kurum veya kuruluşlarında bakanlık veya döner sermaye teşkilatı birimlerinde çalışacaklar. Kızılay`ın bağışçılarının izin vermediği yerlerin 2`si hastane, 5 tanesi de tıp merkezi. Kurum tıp merkezlerini hastaneye çevireceklerini de belirtiyor. Kızılay sağlık kuruluşları Sosyal Güvenlik Kurumu`nda (SGK) verdiği sağlık hizmeti karşılığında ücret alıyor.

ÇAĞLAR AVCI İSTANBUL

ZAMAN

ÖZEL HASTANELER PLATFORMU

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Most Popular