19 Mayıs 2024, Pazar
spot_img
Ana SayfaGenelKalça Artroplastisi Kayıt Formu Duyurusu

Kalça Artroplastisi Kayıt Formu Duyurusu

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı tarafından sağlık hizmeti sunucularına (Kalça artroplastisi kayıt formu pilot çalışmalarının başlatılması) hakkında duyuru yayımlandı.

T.C.
SOSYAL GÜVENLİK KURUMU BAŞKANLIĞI
Genel Sağlık Sigortası Genel Müdürlüğü

SAĞLIK HİZMETİ SUNUCULARINA DUYURU

(Kalça Artroplastisi Kayıt Formu Zorunlu Uygulamanın Başlatılması)

Ulusal Kayıt Sistemi kapsamında; Kalça Artroplastisi Kayıt Formunun pilot çalışmaları 08.01.2019 tarihinde başlatılmıştı. Pilot çalışmaları takiben Kalça Artroplastisi Kayıt Formu tüm Türkiye’de 01.05.2019 tarihinden (kalça artroplastisi işlem tarihine göre) itibaren zorunlu olarak uygulanacaktır.

Ulusal Kayıt Sistemleri, Sosyal Güvenlik Kurumu Genel Sağlık Sigortası Genel Müdürlüğünce belirlenecek sağlık hizmetlerine ilişkin verilerin izlenerek bilgi toplanmasını ve belirlenen sağlık ve geri ödeme politikalarına esas teşkil etmesini sağlamak amacıyla oluşturulan kayıt sistemleridir.

Bu sistem, ilaçların, tıbbi cihazların ve diğer sağlık hizmetlerinin geri ödeme sistemlerine girişi sonrasında izlenip bilgi toplanmasında önemli bir rol oynamaktadır. Toplanan bu bilgiler sayesinde; hastalıklara ilişkin yaygınlık ve yeni vaka sıklığı bilgilerinin izlenmesi, hasta güvenliğinin takibi, klinik etkinliğin değerlendirilmesi, sağlık hizmetlerinin kalitesinin değerlendirilmesi, hasta sağlığının iyileştirilmesi ve hastalıkların sebeplerine ilişkin araştırmalar yapılması sağlanabilecektir. Bu nedenle, formlara girilecek bilgilerin gerçeği yansıtması bu amaçlara ulaşılmasında büyük önem arz etmektedir.

Sisteme https://medula.sgk.gov.tr/UKS/giris.faces linkinden ulaşılacak olup hekimin T.C. Kimlik Numarası ve şifresi girilerek Kalça Artroplastisi Kayıt Formu görüntülenebilecektir. Söz konusu formlara ilişkin kullanım kılavuzu Ek-2’de sunulmuştur.

Kalça Artroplastisi Kayıt Formu’nun doldurulması geri ödemenin ön şartı olarak kurgulanmış olup Ek-1’de bulunan işlemlerin Kuruma fatura edilebilmesi ve ödenmesi, kayıt formunun doldurulması şartına bağlanmıştır.

Uygulama ile ilgili geribildirimler Kurumumuza gssgm_irkydb@sgk.gov.tr e-posta adresinden yapılabilecektir.

Tüm ilgililere önemle duyurulur.

EKLER:
1-Kayıt Formu doldurulması zorunlu olan Kalça Artroplastisi İşlemleri
2-Kalça Artroplastisi Kayıt Formu Kullanım Klavuzu

Duyurunun aslı için tıklayınız

Sut kodları için tıklayınız

Kayıt formu kullanım kılavuzu için tıklayınız

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Most Popular