25 Temmuz 2024, Perşembe
spot_img
Ana SayfaDernekten HaberlerGeri Ödeme, Fark Ücretler ve Hastanelerin Sınıflandırmasına Yönelik Hazırlanan Taslağın Ayrıntıları

Geri Ödeme, Fark Ücretler ve Hastanelerin Sınıflandırmasına Yönelik Hazırlanan Taslağın Ayrıntıları

Uzun süredir kamuoyunda tatışılan bir çok konuyu kapsayacak olan yasa taslağınınşuandaki halinde yer alan ayrıntılara ulaştık.

Hazırlanan taslakta fark ücret konusu, hastanelerin sınıflandırılması, geri ödemede yıldız sistemine geçilmesi, hekimlerin kamu özel sektör tercihi yaparak çalışmalarınınsağlanması gibi konular yer almaktadır.

Konunun birinci dereceden tarafı olan özel sektörün şu ana kadar hazırlanan taslaktan ve yapılan çalışmalardan haberdar edilmemesi sektör tarafından tepkiyle karşılanıyor.

Sağlık Bakanlığı ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın birlikte hazırladığı, özel hastanelere ödenen farkların kaldırılması ve muayenehanelerin kapatılması ile ilgili yasa taslağına yönelik çalışmalar devam ediyor.

Hazırlanan taslağa göre, hastaneler artık verdikleri hizmetin kalitesine göre sınıflandırılacak ve hastanelere oteller gibi yıldız verilecek. Sınıflandırmada verdikleri hizmet, çalıştırdıkları doktor, otel hizmeti ve büyüklük gibi ölçüler temel alınacak

Böylece, SSK, Emekli Sandığı, Bağ-Kur ve Yeşil Kart gibi sosyal güvenlik birimleri de hastanelerin yıldızına göre ödeme yapacak.

Sistem, üniversite ve özel hastanelerin ardından devlet hastanelerinde de uygulanacak.

Taslakla, üniversite hastanelerinde çalışan öğretim üyelerinin muayene ücretinde de indirim yapılacak.

Söz konusu indirim, öğretim üyelerinin maaşlarında düşüşe neden olmayacak. Bunun için öğretim üyelerine ek ödeme yapılacak.

Taslağın yasalaşmasıyla, devlet – üniversite hastanelerinde çalışan ve aynı zamanda muayenehanesi bulunan doktorlar, tercih yapmak zorunda kalacak.

ÖZEL HASTANELER PLATFORMU

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Most Popular