19 Mayıs 2024, Pazar
spot_img
Ana SayfaDernekten HaberlerGenel Sağlık Sigortası Kanunda Yapılan Değişkliklere Dair Yorum

Genel Sağlık Sigortası Kanunda Yapılan Değişkliklere Dair Yorum

Sosyal Güvenlik Kurumu, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasası’nda değişiklik yapılmasına ilişkin taslağı tarafların görüşlerine açtı.Derneğimiz GenelBaşkan YardımcısıOpr.Dr.Esad Mehmet Arslan`ın taslak hakkında yorumu aşağıda belirtilmiştir.

Taslağın tam metni için tıklayınız.

Taslak metni hakkında görüş ve önerilerinizi derneğimizin e-posta adresine ( bilgi@ozelhastaneler.org.tr ) göndermeniz halinde tarafımızca hazırlanacak raporda değerlendirilecek, aynı zamanda taslak hakkındaki yorumlar bölümünde yayınlanacaktır.

Katılım payı alınması

Madde 68: Yatan hastaların tedavi bedellerinden de yüzde 1 oranında katılım payı alınacaktır.

Hizmet basamakları ve sevk zinciri

Madde 70: Sevk zincirine uyulmadan yapılan başvurularda hizmet bedelinin % 70’i değil, % 80’i Kurum’ca karşılanacaktır.

Sağlık hizmetlerinin sağlanma yöntemi ve sağlık giderlerinin ödenmesi

Madde 73: Kurum, sağlık hizmet sunucularını Sağlık Bakanlığı’nın görüşünü alarak sınıflandırabilecektir. Sağlık hizmeti tutarlarını da her sınıf için ayrı ayrı belirleyebilecektir.

Kurum, sözleşmeli sağlık hizmeti sunucularınca alınacak fark ücretleri serbest bırakmakta, ancak her sağlık hizmetinin fark ücreti için tavan belirleme hakkını uhdesine almaktadır. Tavan ücret hiçbir zaman resmi tarifenin 3 katını geçemeyecektir.

Sözleşmeli kamu idaresi sağlık hizmeti sunucuları, otelcilik hizmeti ve öğretim üyesi hizmeti farkı dışında fark ücret alamayacaktır.

Sözleşmeli sağlık hizmeti sunucuları , Kurumca ödenecek resmi tarife yayınlandıktan sonra 30 gün içinde alacakları fark miktarlarını Kuruma bildirmek, 3 aydan önce bu fiyatları arttırmamak, oluşacak fiyat değişikliklerini de 3 gün içinde Kurum’a iletmek zorundadırlar.

Sözleşmesiz sağlık hizmeti sunucuları için önceki taslakta bulunan, sevkle başvuruda % 70, doğrudan başvuruda % 50 lik ödeme kaldırılmıştır. Yani sözleşmesiz sağlık kurumuna ödeme yapılmayacaktır.

ÖZEL HASTANELER PLATFORMU

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Most Popular