19 Haziran 2024, Çarşamba
spot_img
Ana SayfaDernekten HaberlerFaturalar 15 Gün İçerisinde Geri Ödenecek

Faturalar 15 Gün İçerisinde Geri Ödenecek

ANKARA (İHA) – Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, yeni yılda yaklaşık 4.5 milyon SSK emeklisinin sağlık karneleri ile değil nüfus cüzdanı ile sağlık hizmetlerinden yararlanacağını belirterek, “Daha sonra çalışan SSK`lılar, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı mensubu vatandaşlarımız da bu kapsama alınacak” dedi.

Bakan Çelik, ayrıca 1 Ocak 2008 tarihinden itibaren yatan hastaların tüm tıbbı malzeme ihtiyaçlarının hastaneler tarafından karşılanacağını ifade ederek, “Hasta sahibi artık hem hastası hem de tıbbı malzeme temini ile uğraşmak zorunda kalmayacak. Hastanın tüm tıbbı ihtiyaçlarından hastaneler sorumlu olacak” diye konuştu. SSK Konukevi`nde çalışma hayatı muhabirleriyle kahvaltılı basın toplantısında bir araya gelen Bakan Çelik, 2008 yılında hayata geçirilecek önemli uygulamaları açıkladı.

Sağlık Hizmetleri Uygulama Tebliği`nin 1 Ocak 2008 tarihinde yürürlüğe gireceğini hatırlatan Bakan Çelik, böylece yatan hastaların tüm tıbbi malzeme ihtiyaçlarının sağlık kurumlarınca karşılanacağını söyledi. Bu uygulamadaki asıl amacın vatandaşların mağduriyetinin önlenmesi olduğunun altını çizen Çelik, “Hasta sahibi artık hem hastası hem de tıbbı malzeme temini ile uğraşmak zorunda kalmayacak. Hastanın tüm tıbbı ihtiyaçlarından hastaneler sorumlu olacak” şeklinde konuştu.

Söz konusu kararın 15 Ekim`de alındığını ve hastanelerinde şimdiye kadar kendilerini buna göre hazırlaması gerektiğini vurgulayan Çelik, yeni yılda hastane faturalarının sağlık kurumlarına 15 gün içerisinde geri ödeneceği müjdesini verdi. Yeni yılda sağlık karnelerinin tarihe karışacağını anlatan Çelik, sağlık hizmeti alabilmek için nüfus cüzdanının yeterli olacağının altını çizdi. Çelik, şöyle devam etti: “Türkiye`de yaklaşık 12 milyon sağlık karnesi işlem görüyor. Sağlık karnesi çıkarılması, işleme konulması ayrı bir kırtasiye ve zaman kaybına yol açıyor. Yeni yılda 4.5 milyon SSK emekli tüm sağlık işlerini kimliği yapacak. Nüfus cüzdanı dışında başka bir evraka ihtiyaç duyulmayacak. Daha sonra çalışan SSK`lı, Bağ-Kur`lu ve Emekli Sandığı mensubu vatandaşlarımız da bu kapsama alınacak. Böylece sağlık karnesi tarihe karışmış olacak. Ardından `Akıllı Kart` uygulamasına geçilecek. Böylece sağlık alanında yaşanan suiistimaller önlenecek. `Akıllı Kart` uygulamasında Sosyal Güvenlik Kurumu üzerine düşen çalışmaları tamamladı. Bu kartta kişiya ait tüm kişisel ve sağlık bilgileri yer alacak. `Akıllı Kart` Sağlık Bakanlığı ile İçişleri Bakanlığı`nı çok yakından ilgilendiriyor. Her iki bakanlığımız çalışmalarını sürdürüyor. Şubat ayı sonunda `Akıllı Kart` uygulamasına geçilecek”.

Bakan Çelik, herhangi bir rahatsızlığı nedeniyle rapor alan çalışanlara verilen paraların ödenmesinde çok uzun kuyruklar ve zorluklar yaşandığını hatırlatarak, 18 Ocak 2008 tarihinden itibaren `Geçici İş Göremezlik Ödeneklerinin` PTTBank aracılığıyla verileceğini kaydetti. Yılda bir milyon 400 bin kişinin bu ödeneklerden yararlandığını ifade eden Çelik, çalışanların uzun kuyruklara girmeden istedikleri zaman PTTbank`tan paralarını rahatlıkla alabileceğini açıkladı.

İzne ayrıldığı için uzun süredir görevde olmayan Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı Birol Aydemir`in yerine başka bir atama yapılıp yapılmayacağının sorulması üzerine Çelik, “Başkan şu anda izinli. Göreve dönüp dönmeyeceği netlik kazanacağı zaman bu konuda karar vereceğiz. Şu anda bir sıkıntı yoktur” cevabını verdi.

Bakan Çelik, TBMM`de görüşülen Sosyal Güvenlik Reformu kapsamında hangi maddelerin ne zaman yürürlüğe gireceğinin sorulması üzerine ise, reformun meclis alt komisyonunda görüşüldüğünü, Ekonomik Sosyal Konseyi Toplantısında yapılacak değerlendirmede konunun netlik kazanacağını bildirdi.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Most Popular