24 Temmuz 2024, Çarşamba
spot_img
Ana SayfaSGK HaberleriDiş Tedavileri Hakkında Duyuru

Diş Tedavileri Hakkında Duyuru

Bilindiği üzere Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) 25.03.2010 tarih ve 27532 sayılı Mükerrer Resmi Gazetede yayımlanmıştır.

SUT’un “Finansmanı Sağlanan Sağlık Hizmetlerinin Sağlanma Yöntemleri ve Ödeme Kuralları” başlıklı (4.2) numaralı maddesinin beşinci fıkrasında “Ancak, serbest diş hekimlikleri ile Kurumla sözleşmesiz resmi veya özel sağlık kurum veya kuruluşlarındaki diş üniteleri, tıbbi malzeme tedarikçileri ve kaplıca tesisleri ile sözleşmeler yapılıncaya kadar, bu sağlık hizmeti
sunucularından kişilerce alınan sağlık hizmeti bedelleri SUT’ta belirtilen usul ve esaslar d&acirchilinde kişilere ödenmesi suretiyle karşılanır.” hükmü yer almakta olup sözleşmesiz sağlık hizmeti sunucularında yapılan diş tedavi bedellerinin ödenmesine ilişkin uygulamalarda tereddütlerin yaşandığı tespit edilmiştir.

SUT’un yayım tarihi öncesinde Kurumumuz kapsamındaki kişilerin sözleşmesiz sağlık kurum ve kuruluşlarına müracaatlarına ve ödenmesine ilişkin düzenlemeler hakkında açılan davalar henüz derdest olması nedeniyle ve davalar sonuçlandığında bu kararlara göre Kurumumuzca yeniden düzenleme yapılacağından SUT’da sözleşmesiz sağlık hizmeti sunucularında verilen ağız ve diş sağlığı hizmetlerinin ödenmesine yönelik düzenlemelere yer verilmemiştir.

Bu itibarla Kurumumuz kapsamındaki kişilerin sözleşmesi olmayan sağlık hizmeti sunucularına müracaat ve ödemelerinde 29.03.2010 tarih ve 2010/41 sayılı Genelge düzenlemelerine uyulması gerekmektedir.

29.03.2010 tarih ve 2010/41 sayılı Genelgeye ulaşmak için tıklayınız.

Kaynak: SGK

ÖZEL HASTANELER PLATFORMU

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Most Popular