19 Mayıs 2024, Pazar
spot_img
Ana SayfaDernekten HaberlerDanıştay Paket Fiyatta Kararını verdi

Danıştay Paket Fiyatta Kararını verdi

Danıştay, sağlık kuruluşlarındaki paket fiyat uygulamasının durdurulması yönünde nihai kararını verdi. Buna karşın hizmet bazlı ödemenin denetim sıkıntısını beraberinde getireceği öngörülüyor

Danıştay, uygulamadaki paket fiyat (vaka başı ödeme) işleminin yürütülmesinin durdurulması konusunda nihai kararı verdi. Sağlık kuruluşlarında artık vaka başı değil hizmet başı ödeme modeli geçerli olacak. Özel ve kamu sağlık kuruluşları hizmet başı ödemenin fatura incelemelerinde zorluk yaratacağına dikkat çekti.
Klinik Biyokimya Uzmanları ile Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği tarafından yapılan başvuru üzerine Danıştay Onuncu Dairesi daha önce yürütmeyi durdurma kararı vermişti. Ancak, SGK tarafından yapılan itirazla yürütmeyi durdurma kararı durdurulmuştu. Konuyu nihai çözüme ulaştırmak üzere 10. ve 11. Dairelerin ortak birleşiminden oluşan Müşterek Kurul, 10. Dairenin verdiği yürütmeyi durdurma kararını destekleyen nihai bir karar verdi.

Paket işlem maliyet arttırıyor
Danıştay kararında paket uygulamayla birlikte hastalığın tanı ve tedavisi için yapılan iş ve işlemlerin dikkate alınmaksanız baştan bir fiyat belirlendiğine, henüz bir hastalık tanısı konulmamışken vaka başına fiyat saptaması yapıldığına dikkat çekildi. Pakete ilişkin belirlemenin nasıl ve ne şekilde oluşturulduğunun muğlaklığının belirtildiği kararda, tedavinin gecikmesi-engellenmesi nedeniyle daha sonra ortaya çıkabilecek hastalıkların tedavi edilmesi gerekliliğinin geri ödeme kuruluşlarına da ek maliyet getireceği vurgulandı.

İnceleme süresi artacak
Özel ve kamu sağlık kuruluşları uygulamanın fatura incelemelerini güç hale getireceğinden endişe ediyor. Kurumların hasta kabulden bilgi işlem personeline kadar işgücünü arttırması gerektiğini vurgulayan kuruluşlar, eskiden tek bir paket işlem girilecekken şimdi yapılan tüm işlemlerin tek tek girilmesi gerektiğini, bunun da hatalara neden olacağına işaret etti. İnceleme süresinin artmasıyla geri ödemelerin gecikeceğini belirten sağlık kurumları, MEDULA altyapısının buna hazır olmadığına dikkat çekti.

Pakette neler var?
Paket işlemde yatak ücreti, poliklinik, operasyon ve girişimler, anestezi ilaçları, ilaç (kan ürünleri hariç), kan bileşenleri(eritrosit süspansiyonu, tam kan, trombosit, plazma vb), sarf malzemesi, anestezi ücreti, laboratuvar, patoloji ve radyoloji tetkikleri, refakatçi ücreti gibi tedavi kapsamında yapılan ücretler yer alıyor.

KAYNAK : www.medimagazin.com.tr

ÖZEL HASTANELER PLATFORMU

Önceki İçerik
Sonraki İçerik
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Most Popular