24 Temmuz 2024, Çarşamba
spot_img
Ana SayfaDernekten HaberlerCHP Sosyal Güvenlik Yasası`nı Anayasa Mahkemesi`ne götürdü

CHP Sosyal Güvenlik Yasası`nı Anayasa Mahkemesi`ne götürdü

AA-CHP, kamuoyunda sert tartışmalara neden olan Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun`un 15 maddesinin bazı hükümlerinin iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemiyle Anayasa Mahkemesi`ne başvurdu.

Anayasa Mahkemesi`nden çıkışta gazetecilere açıklama yapan CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan`ın yaptığı her konuşmada, “Biz bütün çocuklara sosyal güvenlik getirecektik. CHP, bunu Anayasa Mahkemesi`ne götürdü ve iptal edildi” şeklinde ifadeler kullandığını ifade ederek, bunun tümüyle gerçek dışı olduğunu söyledi. Kılıçdaroğlu, CHP`nin söz konusu kanunun bütün çocuklara sağlık güvencesi getiren maddesini ne şimdi ne bundan önce hiçbir şekilde Anayasa Mahkemesi`ne taşımadığını kaydetti. Anayasa Mahkemesi`nin daha önce 5510 sayılı yasanın 25 maddesini iptal ettiğini anımsatarak, bu kararın ardından parlamentoda yasanın 96 maddesinde değişiklik yapıldığını, yasaya 10 geçici yeni madde eklendiğini bildirdi. Kılıçdaroğlu, “Bu da daha önce AKP`nin hazırladığı yasanın ne kadar gayri ciddi ve ne kadar sosyal devlet ilkesine aykırı olduğunu gösteriyor” diye konuştu.
Gazetecilerin soruları üzerine Kılıçdaroğlu, kanunun iptali ve yürürlüğünün durdurulmasını istedikleri bölümlerin emeklilerin hakları, emeklilere milli gelir artışından pay verilmemesi, sağlık yardımlarına bazı kısıtlamalar getirilmesi gibi hükümleri içerdiğini anlattı. Gazetecilerin de aralarında yer aldığı bazı meslek kollarının yıpranma tazminatı alacağının kaldırılmasına yönelik düzenlemeyle ilgili bir başvuruları olmadığının belirtilmesi üzerine Kılıçdaroğlu, buna ilişkin kanunda herhangi bir madde olmadığı için getiremediklerini söyledi. Kılıçdaroğlu, “Eğer bir düzenleme yapılabilseydi düzenlemedeki haksızlığı buraya taşıyabilirdik. Olmayan bir maddeyi Anayasa Mahkemesi`ne götürmek gibi bir yetkimiz maalesef yok” dedi.

Zaman

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Most Popular