19 Mayıs 2024, Pazar
spot_img
Ana SayfaDernekten HaberlerCep Telefonu Enfeksiyon Kaynağı

Cep Telefonu Enfeksiyon Kaynağı

A.A-Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Hastanesince yürütülen bir araştırmada, sağlık personelinin taşıdığı cep telefonlarının yüzde 95`inin, enfeksiyon hastalıklarına yol açabilecek mikrop barındırdığı belirlendi.

OMÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Enfeksiyon hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Şaban Esen ve Anestezi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Fatma Ülger tarafından, hastanede çalışan 200 sağlık personelinin cep telefonu üzerinde kirlilik araştırması yapıldı.

Çeşitli dönemlerde sağlık çalışanlarının cep telefonları üzerinde sürüntüler alarak laboratuvar ortamında incelediklerini belirten Doç. Dr. Esen, aldıkları numunelerin yüzde 95`inde hastalık riski taşıyan kirlilik bulunduğunun anlaşıldığını söyledi.

Cep telefonlarının ciddi anlamda mikrop taşıdığını belirten Doç. Dr. Esen şöyle dedi:
“Türkiye`de hastanelerde yataklı tedavi gören hastaların yüzde 10`u, hatta bazen daha fazlası hastane enfeksiyonlarına maruz kalmaktadır. Bu nedenle hastanelerde hijyen çok önemlidir. Bu nedenle hastanemizde görev yapan 200 sağlık çalışanının cep telefonlarının mikrop taşıyıp taşımadığı yönünde bir araştırma yaptık. Yapılan araştırmada, çalışanların cep telefonlarında koliform bakteriler, mayalar ve hastane enfeksiyonlarında sorun oluşturan dirençli mikroplar bulduk. Bu mikroplar hem telefon sahiplerinin sağlığı, hem de hastanede yatan hastaların sağlıkları açısından risk taşımaktadır.”

Bu nedenle cep telefonlarının belirli dönemlerde alkol ya da alkollü sileceklerle temizlenmesi gerektiğini ifade eden Esen, “Bu şeklide bir önlemle olası olumsuzlukların da önüne geçilebilir” dedi.

Doç. Dr. Esen, yaklaşık 2 ay süren araştırmanın hastane çalışanları ve hastane hijyeni açısından önem taşıdığını belirterek, bu konuda gereken önlemlerin alındığını söyledi.

Araştırma sonrası hastane enfeksiyon komitesinin çalışmalarında konunun bu yönüne de ağırlık verildiğini bildiren Doç. Dr. Esen, cep telefonlarının yanı sıra personelin kullandığı bilgisayar klavyesi benzeri sürekli temas sağlanan ekipmanların temizliğinde de gereken hassasiyetin gösterilmesinin önemini vurguladı.

Medimagazin

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Most Popular