25 Temmuz 2024, Perşembe
spot_img
Ana SayfaDernekten HaberlerBirçok özel hastane kapılarını SGK`ya kapattı

Birçok özel hastane kapılarını SGK`ya kapattı

Birçok özel hastane kapılarını SGK`ya kapattı

Akdeniz Özel Sağlık İşletmeleri Derneği (AKSİD) Başkanı Mehmet Karakayalı, özel hastanelerin bir çoğunun kapılarını SGK`ya kapattığını dile getirerek, `Özel hastaneler ya özel olacak, yada özel devlet hastanesi olacak` diye konuştu.

Antalya Gazeteciler Cemiyeti`nde basın mensupları ile birlikte kahvaltılı basın toplantısında bir araya gelen AKSİD Başkanı Mehmet Karakayalı, Sağlık Bakanlığı`nın yönetmeliği ile özel hastanelerin yana anlaşma sağlayarak hizmetlerine devam edeceğini, yada küçülerek özel olarak hizmet etmeyi sürdüreceklerini söyledi.
Son 3-4 yıl içerisinde sağlıkta büyük bir dönüşüm ve gelişim sağlandığını dile getiren Karakayalı, `Biz sektörün içinde olmamıza rağmen bu gelişmeleri takipte zorlanıyoruz. Yönetmelik ile bir çok özel hastanenin zor durumda kalacağı bir gerçektir. Kamu ile eşit durumda değiliz. Kamudaki maliyetler özele göre çok daha düşük. Bu şartlarda bir çok merkezin ayakta kalması imkansız` dedi.
Türkiye`de SGK açığının bütçe açığından çok daha fazla olduğunu ve ülkenin en büyük problemlerinden birisinin SGK`daki açık olduğunu dile getiren Mehmet Karakayalı, `Sağlıkta dönüşüm ile birlikte Türkiye`de özel hastane sayısı ciddi anlamda arttı. 220 olan özel hastane sayısı bugün 350 civarındadır. Antalya`da özel hastane sayısı ise 17, kamu hastanesi sayısı ise 13`tür. Bu uygulama ile bir çok hastanenin kapısına kilit vurulacağını düşünüyoruz. Şu an bir aylık geçiş süreci devam etmektedir. Gelişmeleri yakından takip ediyoruz` diye konuştu.
AKSİD olarak özeli devletleştirmek de, devleştirmekten de yana olmadıklarını anlatan Karakayalı, özel hastanelerde her şey dahil uygulamasının çok mümkün olmayacağını ifade etti.
Karayayalı, maliyet analizinin iyi yapılmaması halinde hasta kabul eden özel hastanelerin de hizmet kalitesinin düşeceğini ifade etti. Doktor ve sağlık personelinde yetersiz sayıda mezun verildiğini de dile getiren Karakayalı, bu durumun hem şimdi hem ileride sağlık sektöründe sıkıntı oluşturacağını söyledi.
Veterinerin Vizite Ücreti 125 YTL
Toplantının son bölümünde basın mensuplarının sorularını cevaplandıran AKSİD Başkanı Mehmet Karakayalı, `Veteriner Hekimleri Odası kayıtlarına göre bir Veterinerin vizite ücreti 125 YTL. Bir inek doğumu için Bakanlığın Veterinere ödediği ücret 125 YTL iken, Özel bir hastanede doğum yapan bir hastaya ödenen rakam sadece 250 YTL. Yani iki inek doğumu bir bayan doğumuna eşit. Buda yaşanan çelişkinin açık bir örneği` şeklinde konuştu.
Karakayalı, bir çok hastanenin şu anda kapılarını SGK hastalarına kapattığını belirterek, `Uygulama ile özel hastaneler, `Ya özel hastane olacak, yada özel devlet hastanesi` olacak dedi.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Most Popular