19 Haziran 2024, Çarşamba
spot_img
Ana SayfaDernekten HaberlerBaşbakan Tam Günde Sağlık Bakanı Gibi Düşünüyor

Başbakan Tam Günde Sağlık Bakanı Gibi Düşünüyor

BaşbakanTam Günde Sağlık Bakanı Gibi Düşünüyor

Doktorlar full time çalışmalı

Başbakan Tayyip Erdoğan, doktorların tam gün (full time) çalışması gerektiğini savundu.

Erdoğan, dün Bilkent Otel’de düzenlenen, “Acil ve Afetlerde Sağlık Hizmetleri Açılış ve Ambulans Dağıtım Töreni”nde, özetle şunları söyledi:

“Tam gün mesaiye muhalefet edenler var. Ama buradan mesajımı veriyorum, artık bizi anlamaları gerekiyor. Eğer biz halkımızı seviyorsak ve bizler halkımıza hizmet yarışında varsak, bu millet bizleri ve tıp mensuplarını hangi alanda olursa olsun bu okullarda okutmuş, yetiştirmişse bizler de halkımıza hizmette artık böyle part time hizmetle kendimizi aldatmayalım. Full time mesai çalışacağız, tam günle halkımıza hizmet vereceğiz. Ülkemizde tıp fakültelerinin sayılarını artırmak için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Yüksek hemşire okullarının sayısını yoğun bir şekilde artırmak için YÖK ile bu konudaki görüşmelerimizi yapıyoruz.”

Hürriyet

&hellip&hellip&hellip&hellip&hellip&hellip&hellip&hellip&hellip.

“Part-time hizmetle kendimizi aldatmayalım”

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan doktorların hastanelerde çalışırken muayenehane sahibi olmasına engel olan “Tam Gün Yasası“ ile ilgili doktorlara seslendi. Erdoğan “Bu millet bizleri okutup yetiştirmişse artık part-time hizmetle kendimizi aldatmayalım“ dedi.

Başbakan Erdoğan, Bilkent Otel`de düzenlenen “Acil ve Afetlerde Sağlık Hizmetleri Açılış ve Ambulans Dağıtım Töreni”nde bir konuşma yaptı.

Erdoğan, doktorların hastanelerde tam gün çalışmalarına muhalefet edenlerin bulunduğunu belirterek, “Ama buradan mesajımı veriyorum Artık bizi anlamaları gerekiyor. Eğer, biz halkımızı seviyorsak ve bizler halkımıza hizmet yarışında varsak, bu millet bizleri ve tıp mensuplarını hangi alanda olursa olsun bu okullarda okutmuş, yetiştirmişse bizler de halkımıza hizmette artık böyle part-time hizmetle kendimizi aldatmayalım” diye konuştu.

Erdoğan, “Full-time mesai çalışacağız, tam günle halkımıza hizmet vereceğiz” dedi.

Başbakan, kamu kurumlarının donanımlarını güçlendirdiklerini belirterek, MR ve tomografi gibi hizmetlerin kısa sürede verilmesini sağladıklarını söyledi. Erdoğan, “Hatırlayın 6 ay, 8 ay, daha önce bu şekilde günler veriliyordu. Ama bu devir artık geride kaldı” şeklinde konuştu.

Kar ve yolda yaşanan doğum çilesi

Erdoğan, Doğu, Güneydoğu ve Karadeniz bölgelerindeki dağlık kesimlerde, kar ve kışın yoğun olduğu alanlarda, bazen paletli araçların bile iş göremez hale geldiğini ifade etti.

Başbakan Erdoğan, özellikle doğum ve doğumla ilgili hastaların bu şartlarda zorluk çekmemeleri için 10 gün önceden şehre getirip bakanlık olarak misafir edeceklerine ilişkin yöntemi işleme koyacaklarını söyledi.

Göreve geldiklerinde ambulans sayısının 618 olduğunu anımsatan Erdoğan, bugün bu rakamın 2 bin 63`e yükseldiğini bildirdi.

“Sağlık kentleri kuracağız”

Sağlık kentleri konusunda adımlar attıklarını ifade eden Başbakan Erdoğan, bunun ilk uygulamasını Ankara ve İstanbul`da başlatacaklarını bildirdi.

Erdoğan, Ankara`da 2 sağlık kenti kurulacağını belirterek, bu sağlık kentlerinin 1 milyon 200 bin metrekare ile 1 milyon 500 bin metrekarelik alanlar üzerine inşa edileceğini söyledi.

Başbakan Erdoğan, “Öyle artık bahçelerde sedyeler üzerinde hastaların dolaştığı devri kapatıyoruz, bloklar arasında yok tomografi çekilecek, şu çekilecek, açıkta sedye üzerinde hasta taşı bu dönemler kapanıyor. Bütün birimlerde ne gerekiyorsa bütün ihtiyaçlar yerinde sağlık teknolojisi neyi gerektiriyorsa, bu hastanelerde projeler ona göre hazırlanıyor. Ve inşallah bu hastanelerimizi de buna göre inşa edeceğiz. Bunların 1 tanesi Etlik`te kuruluyor, 1 tanesi de Atatürk Eğitim Hastanesi`nin yanındaki devasa büyük arazide. Bu ilk adımları atacağız” dedi.

Erdoğan, “İstanbul`da da şu anda bunun adımlarını, hazırlıklarını yapıyoruz. Orada da büyük bir sağlık kentini inşallah hem Avrupa yakasında hem de Anadolu yakasında kuracağız. Bunun proje çalışmaları yürütülüyor, en kısa zamanda temelini atmak suretiyle bu adımları başlatacağız” açıklamasında bulundu.

CNN Türk

&hellip&hellip&hellip&hellip&hellip&hellip&hellip&hellip&hellip&hellip&hellip&hellip&hellip&hellip&hellip

Şehit çocuğuna sarıldı

Başbakan Tayyip Erdoğan, Ankara Bilkent Otel`de düzenlenen “Acil ve Afetlerde Sağlık Hizmetleri Açılış ve Ambulans Dağıtım Töreni“nde yaptığı konuşmada, doktorların hastanelerde tam gün çalışmalarına muhalefet edenlerin bulunduğunu belirterek, “Eğer, halkımızı seviyorsak, part-time hizmetle kendimizi aldatmayalım“ çağrısında bulundu. Erdoğan, “Full-time mesai çalışacağız, tam günle halkımıza hizmet vereceğiz“ dedi. Erdoğan bu arada göreve giderken geçirdikleri kaza nedeniyle şehit olan ilk yardım teknisyeni Yasin Duru`nun 2 yaşındaki minik kızı Rena`ya sevgiyle sarıldı.

Sabah
&hellip&hellip&hellip&hellip&hellip&hellip&hellip&hellip&hellip&hellip&hellip&hellip.

Part-time hizmetlerle kendimizi kandırmayalım
Başbakan Erdoğan, hekimlerin tam gün çalışmasına muhalefet edenlerin olduğunu belirterek, “Çalışacağız halkımıza tam gün hizmetimizi vereceğiz” dedi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, hekimlerin tam gün çalışmasına muhalefet edenlerin olduğunu belirterek, “Artık bizi anlamaları gerekiyor. Biz halkımızı seviyorsak, bizler halkımıza hizmet yarışında varsak, bu millet bizleri ve tıp mensuplarını bu okullarında okutup yetiştirmişse bizler de halkımıza hizmette part-time hizmetle kendimizi aldatmayalım. Full-time hizmet… Çalışacağız halkımıza tam gün hizmetimizi vereceğiz” dedi.

Başbakan Erdoğan, Sağlık Bakanlığı tarafından alınan ambulansların hizmete girmesi dolayısıyla düzenlenen törene katıldı. Erdoğan, Bilkent Otel`de düzenlenen tören öncesinde otelin bahçesinde kurulan çadır hastanede incelemelerde bulundu.

Törende bir konuşma yapan Erdoğan, 5-6 yıl öncesine sağlık hizmeti alabilmenin ciddi bir sorun olduğunu belirterek, “Çarpık uygulamalar insanımızı bunaltıyordu. Milli Eğitim`in, PTT`nin, sağlık kuruluşu vardı, ama sağlıklı hizmete gelince sağlıklı hizmet verilmiyordu. Sağlıklı hizmet almak için ya rüşvet vereceksin ya da dayılar bulacaksın. Yoksa sağlıklı bir hizmet alamıyordun. Ama artık bu devran gerilerde kaldı. Sorun değil çözüm, dert değil derman üreten bir sistem çıkardık. Dağınıklığa son verdik” diye konuştu.

Tercüman
&hellip&hellip&hellip&hellip&hellip&hellip&hellip&hellip&hellip&hellip&hellip&hellip&hellip.

‘Rüşvet ve dayı’ dönemi kapandı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan dün, Sağlık Bakanlığı tarafından 564 adet yeni ambulansın hizmete girmesi dolayısıyla Bilkent Otel’de düzenlenen törene katıldı. Törende konuşan Erdoğan, sağlık alanında yaşanılan dönüşümü anlatarak, “Önceden ya rüşvet vererek ya da çok iyi dayılar bularak sağlıklı bir hizmet alınıyordu. Ama artık bu devran gerilerde kaldı. Hastanelerde rehin kalma dönemi de sona erdi. Böyle insanlık dışı uygulama olmaz. Rehin alanlar için meslekten ihraca kadar her türlü adımı atarız. O sağlık çalışanını asla barındırmayız” dedi.

YEŞİL KART KALKACAK
Geçirdiği bir trafik kazasını anlatan Erdoğan, şunları söyledi: “Bizi Düzce’den Bolu’ya götürecek bir ambulans bulamadık. 3 arkadaşımın eline serum verildi. Battaniyelerin üzerinde hastaneye gönderildik. Hastanede sosyal güvencemiz olup olup olmadığı soruldu. Kan revan içindeyiz bir al, müdahale et de ondan sonra ne soracaksan sor. SSK’lı olduğumuzu öğrenince, bizi SSK hastanesine gönderdiler. Bu arada tabii kan zayiatı devam ediyor… Böyle bir yaklaşım tarzı olur mu? İşte biz insan odaklı bir sistemi sağlıkta oturttuk. Şimdi hiçbir hastane, kapısından, benim vatandaşımı döndürme hakkına sahip değildir. Eksiklerimiz muhakkak var. Bunları da gidermek için sürekli çalışıyoruz. Yeşil kartlı vatandaşlarımız, devlet memuru gibi kamu hizmetlerinden yararlanıyor. Bu sistemden dolayı bizi ‘sadaka dağıtıyorlar diye eleştiriyorlar. Sadaka dağıtılanları bizim iktidarımız döneminde mi bu ülkede gördük? Bunların sayısı çok daha fazlaydı. Şimdi azalıyor. Yakında yeşil kartları tamamen kaldıracağız. Tıp fakültelerinin, sağlık meslek liseleri ve yüksek hemşirelik okullarının sayısını arttırmak maksadıyla YÖK ile görüşüyoruz. Şimdilik Ankara ve İstanbul’da sağlık kentleri kuracağız.”

Doktorlar TAM GÜN çalışacak
17 HELİKOPTER, 4 AMBULANS UÇAK GELİYOR
Başbakan Erdoğan, doktorların hastanelerde tam gün çalışmasını eleştirenlere tepki gösterdi. Erdoğan, “Halkımıza part-time hizmet vererek kendimizi aldatmayalım. Belli saatten sonra hastanelerde, doktor bulmak çok zor. Artık bunları aşmamız lazım” şeklinde konuştu. Erdoğan, nisan ayında yapılacak ihale ile 17 helikopter ambulans ve 4 ambulans uçağın da hizmete gireceğini sözlerine ekledi.

Medimagazin

ÖZEL HASTANELER PLATFORMU

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Most Popular