19 Mayıs 2024, Pazar
spot_img
Ana SayfaSağlık Bakanlığı HaberleriAkdağ: Hastanelerimiz Standartlara Uymuyor

Akdağ: Hastanelerimiz Standartlara Uymuyor

04.04.2007

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Türkiye’de hastane olarak kullanılan binaların, uluslararası standartlara uymadığını bildirdi.

Akdağ, Anavatan Partisi İzmir Milletvekili Serpil Yıldız’ın soru önergesine verdiği yanıtta, İzmir’de Bakanlığına bağlı 26 hastane bulunduğunu bu hastanelerdeki ameliyathanelerden 19’unda hepafiltre, 9’unda lineer akım, 21’inde merkezi havalandırma sisteminin yer aldığını belirterek, 19 ameliyathanenin duvarının antibakteriyel boyayla kaplı olduğunu ifade etti.

Akdağ, hastanelerdeki hijyen kuralları ve denetimleriyle ilgili olarak, şu bilgileri verdi:

“Bakanlık hastaneleri, hijyen kuralları ve ameliyathane standartları açısından gerek il sağlık müdürlükleri, gerek Bakanlığımız Teftiş Kurulu Başkanlığınca denetlenmektedir. Ayrıca, her hastanede kurulan enfeksiyon kontrol komiteleri de kendi iç denetimlerini yapmaktadır.”

HASTANELERİN STANDARDI

Bakan Akdağ, standartlara uymayan hastanelerle ilgili soruya ise şu karşılığı verdi:

“Malum olduğu üzere ülkemizde hastane olarak kullanılan binalar, uluslararası standartlara uymamaktadır. Çok eski binalarda hizmet vermek zorunda olduğumuz hastanelerimizden uygun olanları, tadilat projeleriyle modernize edilmiştir bir kısmında ise bu çalışmalar devam etmektedir.

Bakanlığım döneminde planlanan ve yapımı bitirilen hastanelerin tümü, çağdaş hastanecilik normlarında yapılmış ve donatılmıştır. Binaları yetersiz olan yerlerde yeni çağdaş hastane projeleri başlatılmıştır. Takdir etmek gerekir ki yeni yaptığımız kamu hastanelerinde nasıl çağdaş normları hedefliyorsak, özel hastanelerde de bu şartları aramamız, yadırganacak bir durum olmamalıdır.”

Hürriyet

ÖZEL HASTANELER PLATFORMU

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Most Popular