24 Temmuz 2024, Çarşamba
spot_img
Ana SayfaSağlık Bakanlığı HaberleriAile hekimliğinde sevk zincirine Sağlık Bakanlığı vetosu

Aile hekimliğinde sevk zincirine Sağlık Bakanlığı vetosu

Sağlık alanındaki harcamaları kısmak için ekonomi bürokrasisinin umudu olan “aile hekimliğinde sevk zinciri uygulanması” modeli, süresiz ertelendi.

1 Temmuz itibariyle Türkiye`nin birçok ilinde uygulanması öngörülen aile hekimliğinde sevk zinciri uygulamasıyla sağlık harcamalarının ciddi anlamda disipline edilmesi öngörülüyordu. Ancak Sağlık Bakanlığı yeterli altyapı bulunmadığını belirterek sistemin ertelenmesini talep etti. Sevk zinciri uygulamasının süresiz ertelendiği geçen hafta ilgili kurumlara bildirildi.

17 Ocak`ta yayımlanan Sağlık Uygulama Tebliği`nde yılın ikinci yarısından itibaren belirlenecek iller bazında aile hekimliğinde sevk zincirine geçileceği duyuruldu. Buna göre söz konusu illerde, ilk müracaatın aile hekimliğine veya aile hekimliği dışında kalan diğer birinci basamak resmi sağlık kuruluşlarına yapılması zorunlu tutulacaktı.


İtiraz bir ay kala geldi

Ancak uygulamanın başlamasına 1 ay kala Sağlık Bakanlığı düzenlemeye itiraz etti. Sağlık Bakanlığı`nın 6 Mayıs tarihli yazısında halen 33 ilde aile hekimliği uygulamasına geçilmiş olduğu ancak Türkiye`deki hekim sayısının Avrupa Birliği ve OECD ülkeleriyle kıyaslandığında çok yetersiz olduğu belirtildi.

Yazıda özetle, “Bu durum sevk zinciri uygulaması başlatacak illerin daha fazla hekim verilmek suretiyle desteklenmesini imk&acircnsız kılıyor, ayrıca mevzuat düzenlemeleri henüz tamamlanmadı. Bu nedenle aile hekimliğine geçilen illerde zorunlu sevk uygulamasının ertelenmesi gerekmektedir” denildi.

Sağlık Bakanlığı`nın bu itirazı üzerine Sosyal Güvenlik Kurumu, 30 Haziran`da uygulamanın süresiz ertelendiğini duyurdu. Aile hekimliğinde sevk zinciri ekonomi bürokrasisinin sağlık harcamalarında önem verdiği uygulamalar arasında bulunuyor.

Düzenlemeyle hastanelere gidişlerin disipline edilmesi ve sağlık harcamalarının kontrol altına alınması hedefleniyor. Sağlıkta harcamalarını kontrol edici bir başka mekanizma olan katılım payı uygulaması da geçen ay sınırlandırılmıştı.

Danıştay`ın aldığı karar sonrası, üniversite ve özel hastanelerde sevksiz gidişlerde daha yüksek katılım payı alınması uygulaması kalkmış ve tüm sağlık kurumlarında katılım payı 2 TL olarak düzenlenmişti.

Kaynak : Referans gazetesi

ÖZEL HASTANELER PLATFORMU

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Most Popular