19 Haziran 2024, Çarşamba
spot_img
Ana SayfaDernekten Haberler18 Yaş altı Çocukların Provizyonu hk. duyuru

18 Yaş altı Çocukların Provizyonu hk. duyuru

SGK Başkanlığı Kısa Vadeli Sigortalar Daire Başkanlığından 18 Yaş altı Çocukların Provizyonu hk. duyuru yapılmıştır.

Genel Sağlık Sigortası programında 18 yaş altında kayıtlı olan çocuklar aynı zamanda genel sağlık sigortalısının bakmakla yükümlü olduğu çocuğu ise genel sağlık sigortalısının bakmakla yükümlü olduğu kimselerdendir.(örneğin 4 üncü madde göre sigortalı olanlar, 5 inci madde ve 60 ıncı madde de genel sağlık sigortalısı veya emeklisinin bakmakla yükümlü olduğu kimseler gibi)

Aynı zamanda aktivasyonları hem sigortalı ana-babasından hem de 18 yaş altından yapıldığı için mükerrerlik oluşturmaktadır. Sigortalı ana-babasından aktivasyon yaptırıp provizyon alabilecek durumda olanların kayıtları 18 yaş altından kapatılmış olup yalnızca sigortalı ana – babasından dolayı olan aktivasyonlar açık bırakılmıştır.

Ancak daha önce sigortalılığı sona erdiği halde halen sigortalıdan dolayı bakmakla yükümlü olduğu 18 yaş altı çocuklarının açık karneleri varsa, Ünitelerimizce gerekli kontroller yapıldıktan sonra sigortalıdan almış olduğu karne kapatılacaktır. Tekrar 18 yaş altından hareket kaydı oluşturulacaktır.

18 yaş altı çocukların sağlık hizmeti sunucularına baş vurmaları halinde eğer genel sağlık sigortalısının bakmakla yükümlü olduğu kimse ise provizyonu sigortalı üzerinden alınması gerekmektedir. Bakmakla yükümlü olan sigortalı üzerinden provizyon kontrolü yapılmadan sigortalı hak sahibi 18 yaş altı çocukların geri gönderilmemesi gerekmektedir.(örneğin 4 üncü madde sigortalısı, 5 inci madde sigortalısı ve 60 ıncı madde de belirtilen genel sağlık sigortalısı veya emeklisinin bakmakla yükümlü olduğu kimseler .)

Ancak sağlık hizmet sunucularınca, hiç sosyal güvenliği olmayan 18 yaş altı çocukların provizyonu 18 yaş altı çocuklar programından alınması gerekmektedir.

Önemle duyurulur

ÖZEL HASTANELER PLATFORMU

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Most Popular