24 Temmuz 2024, Çarşamba
spot_img
Ana SayfaSağlık Bakanlığı Haberleri112 Acil'de Çalışan Doktorlar Aile Hekimi Oluyor

112 Acil’de Çalışan Doktorlar Aile Hekimi Oluyor

112 Acil’de Çalışan Doktorlar Aile Hekimi Oluyor

Aile Hekimliği, Kasım ayından itibaren İstanbul’da uygulanmaya başlanacak. 13 milyon nüfuslu İstanbul’da 3 bin 750 birinci basamak hekime ihtiyaç var. İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü bu sayının önemli bir kısmını 112 Acil Servis doktorlarını aile hekimi olarak istihdam ederek karşılayacak.

Türkiye’de 41 ilde uygulanan aile hekimliği, Kasım 2010’dan itibaren Türkiye’nin en büyük şehri İstanbul’da başlayacak. Yılsonuna kadar da tüm Türkiye’de devreye girmiş olacak. Şu ana kadar aile hekimliği uygulanan illerde ciddi bir sıkıntı ile karşılaşılmadı. Ancak 13 milyon nüfusa sahip İstanbul’da belli sıkıntıların yaşanabileceği öngörülüyor. Bu nedenle bir sorunla karşılaşmamak için çalışmalarına hız veren İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü, 3 bin 500 nüfusa bir aile hekimi düşürmek için yoğun çapa sarf ediyor. İstanbul’da 3 bin 750 birinci basamak hekime ihtiyaç duyuluyor.

Müdürlük mevcut bin 800 hekime ilave olarak, 1.000 kadar doktoru 112 Acil Servis ile hastanelerin idari kadrolarından alacak. 500 doktoru özel sağlık kuruluşlarından, geriye kalan 500 doktoru da atamalarla istihdam edip, açığı kapatmayı hedefliyor. İstanbul II Sağlık Müdürü Prof Dr. Ali İhsan Dokucu, 2010 Kasım ayına kadar İstanbul’da doktor açığını kapatacaklarını vurguluyor. Haziran ayında aile hekimlerinin nerelerde görev yapacağının belli olacağını anlatan Dokucu “Bu süre zarfında il genelindeki 560 sağlık ocağının 400’ünü de elden geçireceğiz. Koordinatör ekipler mahalle ve ilçelerindeki sıkıntıları tespit ediyor. Belediyeler ile ortak hareket ediliyor. Şu anda sağlık ocakları için ortalama 10 bin TL ile 30 bin TL arası tadilatlar gerekiyor. Bunları çözeceğiz.” dedi. Aile hekimi olan 112’deki pratisyen hekimlerin yerine paramedikler ve acil tıp teknikerleri görev yapacak Müdürlük, sağlık ocağı yetmemesi halinde ihtiyaç olan yerde özel alanları da aile hekimliği için kiralayacak. İstanbul şu anda aile hekimliği konusunda 7 bölgeye ayrıldı. Her bir bölgenin bir koordinatörü, hepsinin üzerinde de bir baş koordinatör bulunuyor. İnsan kaynağı sorununu çözen müdürlük, tüm sağlık ocakları arasında ortak bir otomasyon sistemi kuracak. Buna kamu hastaneleri de dahil olacak. İşlemler, bu sistem üzerinden yürüyecek. Kasım ayından itibaren vatandaş İstanbul’da adresinin kayıtlı olduğu yerde aile hekimine dahil olacak. Aile hekimi belli olduktan sonra vatandaş ilk 6 ayda memnun kalmazsa değiştirebilecek. Aile hekimliği ile koruyucu tedaviye önem verilecek. Vatandaş, ciddi hastalık geçirmeden bilgilendirilecek ve tedavi edilecek.

Kaynak: ZAMAN

ÖZEL HASTANELER PLATFORMU
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Most Popular